Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Małopolska: W Nadzowie i Bolowie grasuje podpalacz zbóża i stogów?

Obrazek

W ciągu niespełna 3 tygodni doszło aż do czterech pożarów zbóż w pobliżu dwóch wsi w gminie Pałecznica pod Proszowicami. Rolnicy i strażacy podejrzewają, że za pożarami stoi podpalacz.

Karol Pomeranek10 sierpnia 2022, 18:17

19 lipca dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Proszowicach otrzymał zgłoszenie o pożarze zboża w miejscowości Nadzów, gdzie spaleniu uległo około 1,5 ha zboża na pniu.

– Przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy ugasiły rozprzestrzeniający się pożar przy użyciu działka wodnego oraz linii gaśniczych – relacjonowali strażacy. – W działaniach brały udział: dwa zastępy JRG PSP Proszowice, OSP Czuszów, OSP Klimontów, OSP Nadzów oraz OSP Pałecznica.

Mogło dojść do celowych podpaleń

Kilka dni później w tej samej miejscowości pojawił się kolejny pożar zboża na pniu, a później następny. Do czwartego doszło 7 sierpnia w pobliskim Bolowie, gdzie płonęły bale słomy.

Jak podaje portal dziennikpolski24.pl, podczas pierwszego pożaru jeden z pracowników, który podjął próbę gaszenia, z poparzeniami ciała trafił do szpitala.

Cytowany tam mł. bryg. Zbigniew Kwinta, komendant powiatowy PSP w Proszowicach ocenił, że o ile w jednym przypadku można założyć nieumyślne zaprószenie ognia, to w kolejnych dwóch mogło dojść do celowych podpaleń.


Wcześniej zboże płonęło rzadziej

– Jako strażacy możemy jedynie przypuszczać, co było przyczyną pożaru – precyzuje nam kpt. Marcin Szlachta, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Proszowicach. – Nikogo oczywiście nie złapaliśmy za rękę, stąd trudno o ostateczny werdykt w tej sprawie, co jest zresztą domeną innych służb.

Rzecznik prasowy proszowickiej Komendy nie przypomina sobie jednak, by w poprzednich latach dochodziło na terenie funkcjonowania komendy do tak wielu zdarzeń, w których płonęło zboże, a w dokumentacji popożarowej jako prawdopodobną przyczynę strażacy podają „podpalenie”. Najczęściej taki wpis pojawiał się w przypadku pożarów traw.

fot. KPPSP w ProszowicachPicture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)