Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Michał Kołodziejczak w Sądzie – rozprawa za blokowanie drogi w Nochowie

Obrazek
Za ubiegłoroczną blokadę drogi Kołodziejczakowi założono sprawę sądową. Dzisiaj pod Sądem Rejonowym w Śremie trwa pikieta, a lidera AgroUnii syrenami wspierają rolnicy.
Dorota Kolasińska1 lutego 2021, 10:47
AgroUnia zorganizowała manifestację pod Sądem Rejonowym w Śremie, gdzie trwała rozprawa dotycząca wydarzeń z 1 marca 2020 r. Tego dnia rolnicy zablokowali drogę, gdyż na poboczu w Nochowie niedaleko Śremu w woj. wielkopolskim aż trzy dni leżało truchło dzika. Nie wiadomo było wówczas czy przyczyną zgonu był wypadek czy afrykański pomór świń. Zaniepokojeni sytuacją rolnicy zrzeszeni w AgroUnii przyjechali na miejsce i zablokowali drogę. Zawiadomili służby, jednak jak twierdzi AgroUnia "z wirusem ASF zwalczanym „z urzędu" w weekend się nie walczy..". Rolnicy zablokowali ciągnikami drogę na kilka godzin i nie zamierzali ustąpić władzom, dopóki na miejscu nie zjawił się samochód utylizacyjny. Akcja skończyła się późnym wieczorem. 

Według rolników zrzeszonych w AgroUnii służby weterynaryjne działają zbyt opieszale i stwarzają w ten sposób zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa ASF w środowisku. 

– Prawie rok temu nasi aktywiści zawiadomili odpowiednie służby w tym Głównego Lekarza Weterynarii o martwym dziku leżącym przy drodze. Dzik leżał przy drodze trzy dni i dopiero kilkugodzinna blokada drogi (7 godzin) spowodowała oczekiwaną interwencję i zabranie truchła. Dlaczego tak ważne jest szybkie sprzątanie padłych dzików? Bo to one są główną przyczyną roznoszenia ASF. Pod sąd nie zostały postawione opieszałe służby przyczyniające się do milionowych strat dla gospodarki z powodu ekspansji ASF tylko lider #AGROunii Michał Kołodziejczak. Dlaczego? Bo grupa rolników wymaga od urzędników odpowiednich działań – informowała wczoraj AgroUnia na swoim profilu FB. 

Pikieta pod Sądem w Śremie


Od 10.00 pod Sądem Rejonowym w Śremie trwa pikieta grupy rolników, którzy podczas wspierają przed budynkiem Michała Kołodziejczaka, który znajduje się na sali rozpraw. Rozprawa rozpoczęła się o godzinie 10.15. Już słychać dźwięki syren i trąbek, powiewają flagi AgroUnii. Na miejsce przyjechało około 30 osób, większość z nich pomagała w blokadzie drogi w Nochowie. 
Jak podkreślił Michał Kołodziejczak, dzisiaj w Sądzie Rejonowym zamierza bronić swoich racji i udowodnić, że organizacja blokady i ściągnięcie na miejsce władz weterynaryjnych i firmy utylizacyjnej było słuszne. Przede wszystkim dlatego, że truchło dzika stwarzało realne zagrożenie dla rozprzestrzenienia w dużym zagłębiu trzody chlewnej wirusa ASF. – Zablokowaliśmy drogę chcą zwrócić uwagę, że trzeba postąpić odpowiednio z procedurami, czyli niezwłocznie posprzątać truchło z pobocza, bo ono zagraża. Po 7 godz. przyjechał samochód, który miał zabrać dzika, ale okazało się, że był nieodpowiedni – mówił pod sądem Kołodziejczak. Według lidera AgroUnii blokada drogi była zrobiona w sposób nie utrudniający ruchu, bowiem policja zrobiła objazdy. Kołodziejczak podkreślił, że większym zagrożeniem było to, że samochody poruszały się tą drogą roznosząc na kołach ewentualnego wirusa ASF, niż rolnicza blokada. 

– Po 11 miesiącach jesteśmy w sądzie, bo zablokowaliśmy, y wtedy drogę, bo komuś przeszkodziliśmy, bo miał wtedy weekend, by on mógł bronić naszych gospodarstw. Dzisiaj będziemy się bronić i pokazywać, że nasze działania były słuszne, a odpowiednie urzędy, urzędnicy i służby nie zrobiły nic, by nas obronić. Tego efekty mamy teraz w całej Polsce, bo ASF jest już prawie wszędzie, gdzie jest duża populacja świń – mówił Kołodziejczak podczas pikiety. Wśród rolników, którzy przybyli na miejsce są hodowcy trzody, którzy z tytułu ASF ponoszą straty, m.in. dlatego, że ich gospodarstwa znajdują się w strefach żółtych, czerwonych i niebieskich. Według Kołodziejczaka łatwiej jest oskarżyć rolników za blokadę drogi niż urzędników za niedopełnienie swoich obowiązków. 
Dzisiaj przede wszystkim w Sądzie Michał Kołodziejczak zamierza domagać się uniewinnienia od zarzutu, jakim jest blokowanie drogi. 

Z kolei Filip Pawlik, jeden z koordynatorów zapowiedział, że przez cały czas kiedy Kołodziejczak będzie znajdował się na sali rozpraw będą wyły syreny. 

Kolejna rozprawa odbędzie się 5 marca br. Sąd zamierza przyjrzeć się materiałowi zgromadzonemu w sprawie. 


dkol
Fot. Michał Czubak Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)