Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Minister Jurgiel przedstawił plan działań na lata 2015–2019

Obrazek

– Wystąpiliśmy do ponad 150 organizacji i instytucji współpracujących w obszarze rolnictwa o zgłoszenie postulatów dotyczących naszego programu oraz inicjatyw i wniosków, które zdaniem tych organizacji powinny być uwzględnione w pracach resortu rolnictwa – mówił dziś w siedzibie MRiRW minister Krzysztof Jurgiel.

Bartłomiej Czekała8 grudnia 2015, 14:00

Podczas pierwszej od chwili objęcia resortu rolnictwa konferencji prasowej omówił on w obecności swoich zastępców plan działania resortu na najbliższe lata. Program opracowany przez ministra i jego współpracowników został podzielony na poszczególne zadania w VI zasadniczych obszarach:

  • Wspólna polityka rolna i współpraca międzynarodowa,
  • Konkurencyjność rolnictwa i gospodarki żywnościowej oraz bezpieczeństwo żywności
  • Rozwój obszarów wiejskich,
  • Polityka społeczna,
  • Instytucje, administracja, programowanie i finansowanie,
  • Edukacja i wiedza na obszarach wiejskich.


– Naszym zadaniem jest dokonanie wnikliwej analizy i przygotowanie propozycji zmian w poszczególnych obszarach – podkreślił minister Jurgiel. –Sporządzone zostało opracowanie dotyczące spraw, które nie zostały zrealizowane oraz spraw wymagających najpilniejszej realizacji – dodał.

Szef resortu określił też najpilniejsze priorytety. Jednym z nich jest aktywność na arenie międzynarodowej w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej i zbliżającego się jej przeglądu, a także kwestie związane z negocjowaną umową handlową UE-USA (TTIP). Z inne, pilne do rozwiązania sprawy uznał również problemy na rynkach trzody chlewnej oraz mleka.

Przedstawiając założenia na najbliższe lata minister Krzysztof Jurgiel poinformował o planach związanych z zamiarem konsolidacji instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności oraz utworzenia Agencji Rozwoju Obszarów Wiejskich, która w sposób kompleksowy zajmowałaby się rozwojem tych terenów. Agencja miałaby charakter instytucji płatniczo-programowej.

Wszystkie propozycje nowego ministra zawarte zostały w liczącym kilkadziesiąt stron dokumencie, Jednak oprócz zapowiedzi zmian znalazła się w nim także ocena polityki rolnej rządu PO-PSL w latach 2008-2015, która zawiera sporą dawkę krytyki działań ministrów: Sawickiego i Kalemby. Już pierwsze zdania raportu nie pozostawiają na poprzednikach obecnego ministra suchej nitki:
"Bilans rządów PO-PSL w odniesieniu do rolnictwa i polskiej wsi można sprowadzić do kilku lapidarnych określeń: nieudolność, nieskuteczność, opieszałość, brak działań wyprzedzających, arogancja wobec organizacji rolniczych. Polityce rolnej brakowało spójności, cechowała ją fragmentaryczność działań, a nade wszystko - bierność podszyta brakiem kompetencji. Nic dziwnego, że obecnie w wielu dziedzinach życia mamy do czynienia z trudną sytuacją" - czytamy w raporcie MRiRW.  bcz

Czytaj cały raport


Źródło: MRiRW
Fot. MRiRWPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)