Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Minister Jurgiel zachował immunitet poselski

Obrazek

Zaskoczenia nie było. Sejm nie zgodził się na uchylenie immunitetu poselskiego ministrowi Krzysztofowi Jurgielowi. Tego domagał się Marek Trela, były dyrektor stadniny koni w Janowie Podlaskim, który poczuł się urażony słowami ministra pod swoim adresem.

24 lutego 2017, 15:55

Przeciwko uchyleniu immunitetu ministrowi rolnictwa głosowało 241 posłów. Za uchyleniem było 172, a wstrzymało się od głosu 18. Tymczasem większość bezwzględna konieczna do uchylenia immunitetu K. Jurgielowi wynosiła 231 głosów. Przeciwko uchyleniu opowiedział się wcześniej sejmowa komisja regulaminowa, która rozpatrywała wniosek.

Gorące posiedzenie komisji rolnictwa

Poszło o wyjątkowo burzliwe posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa z 13 kwietnia 2016r. podczas, której odbyła się debata nad sytuacją w stadninie koni w Janowie Podlaskim.
Minister Krzysztof Jurgiel bronił wtedy swojej decyzji o odwołaniu jej wieloletniego szefa Marka Treli. Zdaniem szefa resortu były ku temu pełne podstawy co potwierdzają kontrole. Niektóre przeprowadzone jeszcze za rządów poprzedniej koalicji.

– Przedstawiłem fakty z protokołów i dokumentów urzędowych. Nie chcę ich oceniać, bo to są dokumenty, które powinny być wykorzystane przez poprzednie kierownictwo resortu. Jeszcze raz podkreślam, że na podstawie tych dokumentów i tej niegospodarności, bo w mojej ocenie...[…]. Złodziejstwo jest, proszę pana, złodziejstwem. Nie ma tłumaczenia, że to jakiś fachowiec. Nie kwestionuję wiedzy pana Treli, ale skoro organy ścigania i NIK stwierdzają niegospodarność… – mówił wtedy Krzysztof Jurgiel.

Minister dodał jeszcze potem: Za złodziejstwo zwolniłem, nie za niefachowość. Jeszcze raz państwu to podkreślam.

I to za te właśnie słowa Marek Trela pozwał ministra rolnictwa do sądu, zarzucając mu pomówienie. 

Po głosowaniu konferencję prasową urządzili posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy zarzucili ministrowi chowanie się za immunitetem. Całą sprawę uznali za skandal. Ich zdaniem w efekcie polityki kadrowej resortu rolnictwa Polska straciła wybitnego fachowca, który przez 40 lat wyhodował 1 tys. czempionów. Marek Trela teraz pracuje za granicą.    wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)