Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Minister Puda rozmawiał z przywódcami żydowskimi o „Piątce dla Zwierząt”

Minister rolnictwa Grzegorz Puda spotkał się z przedstawicielami Europejskiego Stowarzyszenia Żydów. Zapewnił ich, że resort nie prowadzi prac zmierzających do zmiany zasad uboju w Polsce.

Kamila Szałaj1 maja 2021, 12:47
Minister Grzegorz Puda spotkał się z przewodniczącym Europejskiego Stowarzyszenia Żydów rabinem Menachemem Margolinem, naczelnym rabinem Holandii Binyominem Jacobsem oraz Edwardem Odonerem, przewodniczącym Głównej Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce (TSKŻ).

Spotkanie zostało zwołane po miesiącach spekulacji związanych z proponowanym przez polski rząd projektem ustawy "Piątka dla Zwierząt"
, który początkowo zakładał ograniczenie uboju koszernego do potrzeb lokalnych. 

Jak zauważa Europejskie Stowarzyszenie Żydów, biorąc pod uwagę, że Polska jest głównym dostawcą mięsa koszernego w Europie, zakaz w jakiejkolwiek formie byłby bardzo szkodliwy dla tradycyjnych europejskich gmin żydowskich, szczególnie tych mniejszych, które nie mają środków lub sieci, aby zapewnić sobie dostawy mięsa koszernego. 

- Zachowanie koszerności jest podstawowym filarem tradycyjnego judaizmu. Przywódcy żydowscy zdecydowanie odrzucają także założenie, że koszerna metoda uboju jest w jakimkolwiek stopniu bardziej okrutną metodą, niż inne powszechnie stosowane – czytamy w komunikacie Europejskiego Stowarzyszenia Żydów. 

Przywódcy żydowscy podkreślili również, że dobrostan zwierząt jest głównym dogmatem praktyki żydowskiej i że nie ma żadnej sprzeczności między ubojem koszernym a dobrostanem zwierząt.

Obawiali się też, że inne kraje mogłyby pójść w tym samym kierunku, wprowadzając tym samym zakaz udostępniania mięsa koszernego w Europie.

-  Kwestia potencjalnego ograniczenia uboju koszernego zupełnie niepotrzebnie nadwyrężyła stosunki polsko-żydowskie, w kraju o długiej, bogatej i dumnej historii żydowskiej – powiedział po spotkaniu z ministrem Pudą przewodniczący EJA rabin Margolin.

- Rozumiemy, że Pan Minister nie ma obecnie planów, by procedować dalej ten aspekt zawarty w projekcie ustawy i że w konsekwencji nie zostaną wprowadzone żadne przeszkody, które ograniczałyby dostępność polskiego koszernego mięsa dla wspólnot religijnych w całej Europie. Jest to bardzo dobra wiadomość i dziękujemy mu za poświęcony czas i gotowość do rozwiania naszych obaw – dodał. 

oprac. ksz


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)