Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ministrowie rolnictwa UE ustalają kompromisowe kierunki reformy WPR

Obrazek

W Brukseli ministrowie rolnictwa UE szukali kompromisów, które mogliby zaproponować w negocjacjach na temat reformy WPR. „Super trilog” powinien przynieść szybki sukces.

Dominika Mulak25 marca 2021, 18:51

Ministrowie rolnictwa UE wykazują gotowość do kompromisu na krótko przed zaplanowanym na piątek „super trilogiem” w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Na pierwszym w tym roku bezpośrednim spotkaniu państwa członkowskie przyznały przewodniczącej Rady ds. Rolnictwa, portugalskiej minister rolnictwa, Marii do Céu Antunes, większą elastyczność w negocjacjach z Parlamentem Europejskim.

Po spotkaniu Rady Ministrów Rolnictwa, Antunes powiedziała, że czuje się wzmocniona w swoim mandacie na nadchodzące negocjacje trójstronne z PE. Parlamentarzyści ostatnio wielokrotnie podkreślali brak elastyczności państw członkowskich w negocjacjach dotyczących reformy rolnej UE.


Państwa członkowskie nalegają na elastyczność

Kompromisowe propozycje dla Parlamentu, które portugalska prezydencja Rady uzgodniła z państwami członkowskimi, zawierają głównie szczegóły techniczne dotyczące kontroli WPR. Między Radą a Parlamentem wielokrotnie dochodziło do sporów o to, jakie opcje kontroli Bruksela zachowa w przyszłości.

W swoim pierwotnym projekcie legislacyjnym Komisja Europejska przedstawiła model, który daje państwom członkowskim znacznie więcej swobody niż dotychczas.

– Oprócz niezbędnej swobody muszą istnieć również zobowiązania do zapobiegania dumpingowi standardów środowiskowych – apelowała o równowagę między kontrolą a elastycznością niemiecka minister rolnictwa, Julia Klöckner.


Komisarz ds. rolnictwa popiera Parlament

Tymczasem parlamentarzyści UE domagają się większej kontroli ze strony Brukseli. Między innymi chcą, aby unijne wsparcie otrzymywali tylko „aktywni rolnicy”, którzy spełniają definicję. Ta z kolei nie jest jeszcze dokładnie ustalona bowiem jak dotąd państwa członkowskie odrzuciły ten obowiązek.

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski dał jednak ministrom rolnictwa UE do zrozumienia, że Komisja będzie nadal obstawać przy tym żądaniu, aby we wszystkich państwach członkowskich wprowadzić obowiązkową definicję aktywnego rolnika.

– Chodzi o zwiększenie sprawiedliwości płatności bezpośrednich - powiedział polski komisarz.


Państwa członkowskie potrzebują porozumienia

Państwa członkowskie są zgodne co do tego, że po trzech latach negocjacji w sprawie WPR potrzebny jest teraz konkretny rezultat tych działań.  

– Musimy teraz wejść w ostatnią fazę negocjacji. Sukces odniesiemy tylko wtedy, gdy teraz znajdziemy kompromisy – mówił minister rolnictwa Francji, Julien Denormandie.

Piątkowy „super trialog” pokaże, czy kompromisy zaproponowane przez kraje członkowskie UE zadowolą parlamentarzystów.

Konstantin Kockerols, Źródło i fot.: www.topagrar.comPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)