Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Moja Woda – dlaczego warto złożyć wniosek?

Obrazek
Jeszcze tylko miesiąc można składać wnioski w programie „Moja Woda” do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach drugiego, kończącego się już naboru w programie. Korzystajmy z deszczówki, która jest za darmo!
Dorota Kolasińska12 maja 2021, 14:26
Program „Moja Woda” to inicjatywa mająca na celu łagodzenie skutków suszy w Polsce i ograniczanie zagrożeń powodziowych poprzez budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę. Każdy właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego może otrzymać dotację do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r. 

Do 7 maja br. do wojewódzkich funduszy wpłynęło 14,5 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 69 mln złotych, które w 68 proc. wyczerpują budżet naboru w 2021 roku przewidziany w wysokości 100 mln zł.  

Wielu rolników w ostatnich latach miało problemy z suszą, nie tylko na polach, ale również w przydomowych ogródkach, wymagających codziennego podlewania. Nie wiemy, jaki będzie ten rok, więc lepiej dmuchać na zimne. W większości gospodarstw panie domu uprawiają warzywa na własne potrzeby, a ogródki są pełne pięknych kwiatów. Te rośliny wymagają stałego podlewania, aby dały zadawalający plon i wyglądały zdrowo i kolorowo. 

Ten program pomoże w zaoszczędzeniu letniego zużycia wody, każda kropla deszczu będzie wykorzystana. A wiadomo, że deszczówka do podlewania jest lepsza niż „kranówka”. NFOŚiGW dofinansuje 80% inwestycji do zbierania i retencjonowania wody – to wcale nie muszą być skomplikowane urządzenia, a koszty uprawy warzyw i kwiatów będą znacznie niższe. Podlewając codziennie ogród zużywamy bardzo dużo wody wodociągowej lub z przydomowych studni. Dlaczego nie wykorzystać deszczówki, skoro jest za darmo?

Jakie inwestycje będą refundowane?


Do dofinansowania w programie „Moja woda” kwalifikuje się zakup, montaż, budowa i uruchomienie instalacji pozwalających na zbieranie, retencjonowanie i wykorzystywanie wód opadowych oraz roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Dofinansowany może być również zakup urządzeń zbierających wodę i przesyłających ją do zbiornika oraz sam zbiornik i instalacje, które rozprowadzają zgromadzoną wodę po działce.
Wnioski należy składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej przed zakończeniem realizacji przedsięwzięcia. Minimalna kwalifikowana kwota inwestycji to 2 tysiące zł. Minimalna, sumaryczna pojemność zbiornika/zbiorników to 2 metry sześcienne (jeśli będzie on przedmiotem wniosku). Okres trwałości przedsięwzięcia wynosi 3 lata od daty jego zakończenia.

Więcej informacji o programie można znaleźć TUTAJ


dkol/NFOŚiGW
Fot. poglądowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)