Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ministerstwo nie przedłuży terminu składania wniosków o dopłaty?

Obrazek

Wczoraj informowałem Was o aktualnej sytuacji w zakresie wypłacania dopłat za 2016 rok i przyjmowania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2017 rok. Dziś otrzymałem w tej drugiej sprawie odpowiedź z resortu rolnictwa.

Bartłomiej Czekała8 maja 2017, 14:05

Po ubiegłotgodniowych doniesieniach z Brukseli o zgodzie unijnego komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana na przedłużenie o 1 miesiąc (do 15 czerwca) terminu przyjmowania przez kraje członkowskie UE wniosków o przyznanie dopłat za 2017 rok, postanowiłem napisać do resortu rolnictwa w tej sprawie. Podobnie jak setki tysięcy rolników w Polsce byłem ciekaw, czy minister Krzysztof Jurgiel skorzysta z możliwości, na która przystał komisarz Hogan. Tym bardziej, że docierają do mnie informacje od rolników z całej Polski, że taka decyzja nie tylko da im więcej czasu na przygotowanie dokumentów, lecz także pozwoli uniknąć w najbliższych dniach gigantycznych kolejek w ARiMR, ułatwiając pracę jej urzędnikom.

Odpowiedź, którą otrzymałem niemal natychmiast z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nie zaskoczyła mnie, ale mam dziwne wrażenie, że nie jest ona definitywna i ostateczna.

Dyrektor Biura Prasowego MRiRW napisała m. in.: „Wnioski o przyznanie płatności można składać do 15 maja br. W celu ułatwienia rolnikom dokonania tej czynności Biura Powiatowe ARiMR do końca bieżącego tygodnia (także w sobotę) będą pracować w godzinach 6.00 – 20.00. Wnioski można składać także przez Internet poprzez specjalną aplikację utworzoną na stronie ARiMR. Proces składania wniosków jest na bieżąco monitorowany przez ARiMR”.

Komunikat jest bardzo lakoniczny i wskazuje na to, że wnioski będą przyjmowane w ustawowym terminie. Być może ta informacja ma być mobilizacją dla rolników, by jednak wszystkie wnioski do 15 maja złożyć.

Ale tak naprawdę minister Jurgiel może w każdej chwili podjąć decyzję o wydłużeniu tego terminu o miesiąc. Niewykluczone zatem, że jeżeli otrzyma on z ARiMR dane o niskiej małej liczbie złożonych przez rolników wniosków, to może zareagować szybko i dać zarówno Agencji, jak i rolnikom dodatkowy czas na zakończenie akcji przyjmowania najważniejszych dla rolników wniosków.

Czytaj także:

Problemy  z dopłatami: co zrobi minister Jurgiel?


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)