Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

MRiRW: Wzrośnie liczba rynków rolnych objętych analizą

Obrazek
Resort rolnictwa podaje, że w analizie rynków rolnych i zbiorze danych cenowych nastąpią korzystne zmiany. Potrzebna jest również analiza w czasie rzeczywistym i prognozy rynkowe. 
Dorota Kolasińska2 kwietnia 2021, 09:18
Podczas konferencji Anna Gembicka, podkreśliła, że rośnie znaczenie rolniczej informacji rynkowej i potrzeba stałej obserwacji rynku z informacjami zarówno dla rolników, jak i przedsiębiorców. Sektor rolno-spożywczy wg. Gembickiej musi być bardziej przejrzysty i pozbawiony asymetrii informacyjnej. 

Resort rolnictwa od 20 lat prowadzi monitoring cen w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej (ZSRIR), z kolei KE gromadzi dane na temat europejskiego sektora rolno-spożywczego na portalu Agri-Food Markets. 

MRiRW informuje zgodnie z rozporządzeniem z dn. 8 marca br., które ukazało się w Dzienniku Ustaw 31.03.2021 zmieni się szczegółowy zakres zbieranych danych rynkowych, sposób wyłaniania przedsiębiorców obowiązanych do przekazywania danych rynkowych oraz forma i terminy przekazywania danych rynkowych.

– Wprowadzone zmiany spowodują poszerzenie zakresu badań rynkowych prowadzonych w ramach ZSRIR nie tylko o liczbę nowych produktów objętych notowaniami cen, ale również zostaną objęte badaniami podmioty handlu detalicznego – dodaje resort rolnictwa. 

Podczas konferencji głos zabrał Witold Choiński oraz Wiktor Szmulewicz. Podkreślali znaczenie dostępu do rzetelnej i wiarygodnej informacji dla bezpośrednich uczestników rynku: przetwórców i rolników, także dostępnej w czasie rzeczywistym i w formie analiz prognostycznych, w przewidywaniu sytuacji kryzysowych i w koordynacji działań zapobiegawczych w związku z rosnącymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa żywnościowego, takimi jak np. pandemia COVID-19.

W ramach ZSRIR będą zbierane dane rynkowe dotyczące poziomu ceny: skupu, zakupu, sprzedaży, giełdowej, targowiskowej, hurtowej, producenta, importera, także wielkości obrotu; informacji szczegółowych wykorzystywanych do dokładnego określenia danego artykułu rolno-spożywczego.

W analizie będą uwzględnione ceny wołowiny i cielęciny, wieprzowiny oraz zbóż, drobiu, mleka i produktów mlecznych, jaj spożywczych, cukru białego oraz produktów rolnictwa ekologicznego, włókna lnianego i konopnego, roślin wysokobiałkowych, preparatów mlekopodobnych, owoców i warzyw, roślin oleistych, chmielu oraz tytoniu, pasz dla zwierząt oraz kwiatów. 

oprac. dkol na podst. MRiRW
Fot. MRiRW


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)