Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Na nawozy zostanie nałożony podatek klimatyczny. Co z cenami nawozów? Znowu odnotujemy wzrosty?

Obrazek

Od 2026 roku, Parlament Unii Europejskiej zatwierdza podatek klimatyczny od importu nawozów. Tym samym UE ma wprowadzić limit podatku od emisji CO2 na produkty przemysłowe szkodliwe dla klimatu. Czy będzie to miało wpływ na ceny nawozów?

Patrycja Bernat19 kwietnia 2023, 12:23
Światowe ceny nawozów są obecnie w tendencji zniżkowej, więcej o tym pisaliśmy tutaj: Ceny nawozów na świecie i sytuacja rynkowa. Co robi służba celna z cenami nawozów w Ukrainie?
Nowy podatek klimatyczny, który ma być wprowadzony od importu nawozów z krajów trzecich, może jednak odwrócić tę sytuację i doprowadzić do ponownego wzrostu cen. We wtorek 18 kwietnia 2023 roku Parlament Europejski przyjął unijną ustawę, która traktuje o korekcie granic CO2 – mechanizm korygowania granic z emisją CO2 CBAM). Unia Europejska chce zobowiązać firmy, które zajmują się importem do UE do zakupu certyfikatów CBAM, aby rekompensować różnicę między ceną płaconą w kraju produkcji a wyższą ceną certyfikatów węglowych w unijnym systemie handlu emisjami.

Cele klimatyczne – normy dla całego świata

Importerzy m.in. nawozów, którzy pozostawiają wysoki ślad CO2, powinni zostać zachęceni do zwiększenia ambicji klimatycznych. Nowe zasady, mają wpłynąć pozytywnie, na wysiłki wkładane przez Unię Europejską i społeczności międzynarodowe na ochronę środowiska i nie zostać zniweczone przez fakt, że produkcja w krajach członkowskich UE jest przenoszona do krajów, gdzie obowiązują mniej rygorystyczne cele klimatyczne.
Oprócz nawozów podatek klimatyczny ma obejmować również import stali, żelaza, cementu, aluminium, energię elektryczną i wodór. Zostało to uzgodnione pod koniec 2022 roku przez Komisję Europejską, a także Parlament Europejski i przedstawicieli państw członkowskich UE.

Podatek ma być wprowadzany stopniowo w latach od 2026 do 2034. Komisja Europejska ma zbadać również, do jakich innych kategorii produktów powinny te przepisy również się odnosić. W planach np. są również tworzywa sztuczne.

Copa&Cogeca zaniepokojona podatkami na import nawozów

Rolnicze grupy domagają się dokładnie takich przepisów dla importu z krajów trzecich w przypadku żywności i produktów rolnych. Jednak Copa&Cogeca jest zaniepokojona podatkami, jakie zostały nałożone na import nawozów. Podatek ten z jednej strony doprowadzi prawdopodobnie do większego wycofywania nawozów z rynku, co w konsekwencji może prowadzić do jeszcze większych kosztów produkcji rolnej. Z drugiej strony, niesie też za sobą niebezpieczeństwo, zwiększenia konkurencyjności i atrakcyjności żywności pochodzącej z importu, gdyż do jej produkcji zostaną wykorzystane tańsze nawozy, niepodlegające temu opodatkowaniu.

Bernat Patrycja
Źródło: topagrar.com
fot: archwiumPicture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)