Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Na pomoc za przymrozki trzeba poczekać

Obrazek

Pomoc zostanie wypłacona dopiero wtedy, gdy swoje prace zakończą komisje szacujące straty obiecuje resort rolnictwa. Jak na razie szacuje się, że z powodu niekorzystnych zjawisk pogodowych straty poniosło ponad 18 tys. gospodarstw rolnych.

Aleksandra Galus28 czerwca 2017, 11:26

Z danych ministerstwa rolnictwa wynika, że do 14 czerwca komisje szacujące straty, pracują lub pracowały na terenie 788 gmin. Co wynika z pierwszych statystyk majowych przymrozków? Po pierwsze, że poszkodowanych zostało 18 339 gospodarstw o powierzchni 66 tys. hektarów. W tym na powierzchni 28 tys. hektarów straty wyniosły ponad 70%. Ponad to na powierzchni 6,2 tys. hektarów szklarni i tuneli foliowych wystąpiły szkody sięgające nawet 70%.

Po drugie, szacunkowa wartość strat wynosi obecnie ok. 217 mln zł. Największe straty zostały spowodowane przez:
-  przymrozki wiosenne – 201,5 mln zł
- ujemne skutki przezimowania – 2,4 mln zł

Największe straty zanotowano w wyniku przymrozków:
- w województwie lubelskim – ok. 76,4 mln zł
- małopolskim - ok. 68,2 mln zł.

Rząd zaznacza, że są to wciąż dane szacunkowe, które w miarę postępu prac komisji szacujących straty mogą się powiększać, gdyż rolnicy wciąż składają wnioski o ich szacowanie.

Co dalej?  

- W drugiej dekadzie lipca powinno zakończyć się szacowanie strat i wtedy pomoc będzie mogła być wypłacona. Podkreślam, że możemy to zrobić dopiero wtedy, gdy swoje prace zakończą komisje. Wtedy też określimy stawki wysokości pomocy do hektara. Przypominam, że w poprzednich latach było to 800-900 zł do hektara lub połowa tego, jeżeli ktoś miał nieubezpieczone uprawy – tłumaczył we wtorek w Senacie wiceminister rolnictwa.

Zbigniew Babalski przypomniał również, ze oprócz pomocy do hektara, rząd planuje uruchomić kredyty preferencyjne i ulgi w należnościach dla KRUS. Od decyzji wójtów i burmistrzów zależą zwolnienia w podatku rolny.  

Działania rządu

W resorcie rolnictwa cały czas pracuje powołana w maju Grupa Zadaniowa ds. monitoringu występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych powodujących straty i szkody w rolnictwie.  Na jej czele stoi wiceminister Rafał Romanowski, który na bieżąco:
- analizuje skutki społeczno-ekonomiczne występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych,
- przygotowuje propozycje rozwiązań mających na celu łagodzenie skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych,
- analizuje przepisu prawne pod kątem przygotowania rozwiązań prawnych łagodzących skutki  niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.   wkPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)