Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Na Słowacji przebadano 1500 ton pszenicy z Ukrainy. Efekt? Stwierdzono obecność chloropiryfosu

Obrazek

Słowacja zamyka swój rynek dla ukraińskiego zboża, jest to efekt niezadowalających wyników badania ponad 1500 ton pszenicy z Ukrainy, które zostało przejęte przez słowacką służbę weterynaryjną (SVPS) w jednym z młynów. W zbożu wykryto chloropiryfos, który jest zakazany na terenie UE.

Patrycja Bernat15 kwietnia 2023, 09:00
Po przeprowadzonych przez słowacką służbę weterynaryjną badaniach w jednym z młynów, gdzie poddano kontroli 1500 ton pszenicy pochodzącej z Ukrainy, Ministerstwo Rolnictwa Słowacji podjęło decyzję o zamknięciu rynku dla ukraińskiego zboża. 

W badanym zbożu wykryto zakazany w UE pestycyd - chloropiryfos

Oznacza to, że zboże z Ukrainy, które już jest zmagazynowane na Słowacji, oraz wyprodukowana z niego mąka, nie może trafić do obrotu, ani być poddawane dalszemu przetwarzaniu na terenie kraju.

Decyzja ta została podjęta, jak podało ministerstwo po wykryciu śladów zakazanego na terenie Unii Europejskiej chloropiryfosu, w jednej z partii pszenicy pochodzącej z Ukrainy.

Unia Europejska w 2020 roku zakazała dostaw nasion oraz zbóż, a także innych produktów, które zawierają więcej niż 0,01 mg/kg chloropiryfosu. Ministerstwo rolnictwa Słowacji podało, że stężenie w próbkach z Ukrainy było prawie trzykrotnie wyższe i wynosiło 0,026 mg/kg.

Będą ścisłe kontrole transportów ze zbożem

Słowackie Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło, że wraz z podległymi podmiotami, pobierze próbki z każdej partii zboża z Ukrainy i mąki, które są magazynowane na terenie Słowacji. Jednocześnie służba weterynaryjna ma poinformować pozostałe kraje członkowskie Unii Europejskiej poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o partiach zboża, które nie spełniają wymagań nałożonych przez Unię Europejską.

Źródło: biz.liga.net
fot. envato.elemenst
fot. archiwum


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)