StoryEditor

Najlepsze gospodarstwa agroturystyczne Wielkopolski 2016

Znamy już laureatów wybranych spośród 34 gospodarstw, które w tym roku zgłosiły się do konkursu organizowanego przez samorząd Wielkopolski na najlepszy obiekt agroturystyki.
04.11.2016., 20:11h

Dziś rozstrzygnięty został konkurs na „Najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich w Wielkopolsce”, organizowany przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

– Po raz dziesiąty – tym razem w pięknych komnatach Zamku w Rydzynie k. Leszna – spotykamy się podczas finałowej gali. Dziękuję za trud pracy, który pozwolił się Wam znaleźć wśród nagrodzonych, ale przede wszystkim za to, że rozwijacie gospodarstwa agroturystyczne w Wielkopolsce. To co robicie, ma sens i ma przyszłość. Samorząd naszego regionu chce Wam w tym pomagać – powiedział Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

W ciągu minionych 10 lat konkursu brało w nim udział 490 gospodarstw. Z nich 94 zostały nagrodzone, a 53 wyróżnione. Ich opisy ze zdjęciami znalazły się w materiałach promocyjnych samorządu województwa, promowano je także na targach turystycznych i branżowych w kraju i za granicą.

– Te gospodarstwa przynoszą chlubę naszemu regionowi. Do najnowszej edycji zgłosiły się 34 gospodarstwa, z czego 25 zostało przez kapitułę konkursu wizytowane. Warto zaznaczyć, że jeszcze 10 lat temu agroturystyka była dodatkowym źródłem dochodu dla gospodarstw. Jednak obserwujemy tak duży postęp agroturystyki, że w wielu przypadkach staje się ona już teraz podstawowym źródłem dochodu właściciela – zaznaczył Marek Beer, dyrektor wydziału rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Poniżej prezentujemy listę nagrodzonych w dziesiątej edycji konkursu:

Kategoria 1: Gospodarstwo agroturystyczne w funkcjonującym w gospodarstwie rolnym
  • I miejsce: Ewa Ginda-Kopeć, „Folwark Hawaje”, Stara Wiśniewka, gm. Zakrzewo, powiat złotowski (nagroda 10 tys. zł).
  • II miejsce: Zofia i Zdzisław Kmiecik, obiekt „Kmiecikówka”, Trąbinek, gm. Dolsk, pow. Śrem (nagroda 8 tys. zł).
Kategoria 2: Obiekt bazy noclegowej o charakterze wiejskim
  • I miejsce: Elżbieta Filipiak, „Pałac w Orli”, miejscowość Orla, gm. Koźmin Wlkp., powiat Krotoszyński (nagroda 10 tys. zł).
  • II miejsce ex aequo (nagroda po 8 tys. zł): Elżbieta Nowak za „Dwór Hercowo”, Kościerzyn Wielki, gm. Wyrzysk, powiat Piła oraz Grażyna Szumińska „Chata nad Wełną”, Rożnowice, gm. Rogoźno, pow. Oborniki.
Kategoria 3: Obiekty na terenach wiejskich o charakterze np. terapeutycznym, edukacyjnym, itp., wykorzystujące tradycje i walory wsi

 

  • I miejsce: Stowarzyszenie Oliwskie Słoneczko za obiekt „Słoneczna Kraina” (10 tys. zł).
  • II miejsce: Robert Jans, obiekt „Jansowo Ośrodek Szkoleń i Rekreacji”, Kuślin, pow. Nowy Tomyśl (8 tys. zł).
  • III miejsce: Artur Beredziński za Gospodarstwo Agroturystyczne „Osada Babia Góra”, Lubiny, gm. Koło, pow. Koło (6 tys. zł).
Wyróżnienia (nagrody po 3000 zł):
  • Barbara i Stanisław Gajowiakowie za „Ranczo pod Brzozami”, Radłowo, gm. Strzałkowo, pow. Słupca.
  • Fundacja Gębiczyn za Centrum praktyk Kulturalnych i Integracji Społecznej „Fundacja Gębiczyn”, Gębiczyn, gm. Czarnków, pow. czarnkowsko-trzcianecki.
  • Piotr Król za obiekt „U Króla” Centrum Aktywnej Rekreacji, Wąsoszki, gm. Krajenka, pow. Złotowski.
Nagroda specjalna 8000 zł:

Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Rozdrażew za obiekt „Masztalarnia”, Rozdrażew, pow. krotoszyński.

Do Kapituły konkursowej, złożonej z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, samorządu rolnego, naukowców i dziennikarzy – która oceniała zgłoszone gospodarstwa i do wytypowanych jeździła na wizytacje – organizatorzy zaprosili także redakcję „top agrar Polska” – w jej imieniu Członkiem Kapituły został autor niniejszego artykułu.

Fot. Łuczak

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 13:27