Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Nawałnice nad Polską: zalane pola, lawina błotna we wsi Borucin

Minionej doby nad województwem śląskim przeszły bardzo intensywne burze. Zalane są ulice, domy, a także pola. Jedna ze wsi została zalana błotem naniesionym z pól.

Kamila Szałaj14 maja 2021, 11:01
Od wczoraj na Śląsku strażacy mają pełne ręce roboty. Silne ulewy i burze, które przeszły nad tym województwem zmieniły ulice w wartkie rzeki. Podtopione są posesje, piwnice i domy, a na polach stoi woda. Rowy melioracyjne w ciągu kilkunastu minut zmieniły się wartkie potoki. Najtrudniejsza sytuacja jest w trzech powiatach - raciborskim, rybnickim i wodzisławskim. Tam ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. 

Jak poinformowała dziś rano w Polsat News rzeczniczka śląskiej straży pożarnej młodsza brygadier Aneta Gołębiowska, tylko w powiecie wodzisławskim odnotowano ponad 300 interwencji, w których brało udział ok. 700 zastępów straży pożarnej, w raciborskim było to 51 interwencji, a w rybnickim -73.

Deszcze dały się we znaki także mieszkańcom Małopolski i Opolszczyzny. Z powodu nawałnicy lokalne potoki wystąpiły z brzegów. 

W tych trzech województwach zalanych zostało wiele upraw. Na Facebooku na grupach dyskusyjnych związanych z rolnictwem rolnicy cały czas wrzucają zdjęcia swoich pól pod wodą. "Była sobie kukurydza", "I po buraku", "Dosłownie wypłukało moją marchew" - tak piszą o swoich plantacjach.

Błotna lawina zalała wieś 

Szczególnie trudna sytuacja dotknęła mieszkańców wsi Borucin na Śląsku. Tam w trakcie gwałtownych burz nagle z pól zeszło błoto i zalało drogi oraz gospodarstwa. 

- Całą noc niemal nasi strażacy pompowali wodę, usuwali błoto. Akcja nadal trwa, czeka nas jeszcze wielkie czyszczenie. Obecnie szacujemy straty – mówi Dziennikowi Zachodniemu burmistrz Krzanowic, Andrzej Strzedulla. 

W rozmowie z dziennikiem zaznacza, że ziemia jest wiosną przygotowana pod zasiewy, ziemniaki, kukurydzę, a przy potężnych opadach schodzi do Borucina, bo jest tam duże nachylenie terenu. 

- W przeszłości mieliśmy już takie sytuacje – dodaje burmistrz Krzanowic.

Kamila Szałaj, oprac. na podst. Polsat News, Dziennik Zachodni, Racibórz 112, Straż Pożarna, fot. OSP Turzyczka


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)