Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Nawóz z owadów – czy zostanie wprowadzony do produkcji rolnej?

Obrazek

Nawóz zawierający chitynę posiada właściwości biostymulacyjne, ogranicza szkodniki korzeniowe, w tym na presję ze strony nicieni. Jego rozkład następuje za pośrednictwem drobnoustrojów glebowych, a przy tym wszystkim idealnie nadaje się do upraw ekologicznych. Wykorzystanie nawozu Frass w produkcji rolnej może być korzystne i przyjazne dla środowiska.

Patrycja Bernat18 marca 2023, 12:14
Nawóz owadzi – Frass, składa się z:
  • obornika pochodzącego od larw owadów,
  • pozostałości pasz,
  • chityny, która znajduje się w pancerzykach muchy Hermetia illucens (Black Soldier Fly).

Nawóz z owadów przyszłością rolnictwa?

Badania prowadzone przez naukowców potwierdzają, że nawóz owadzi to przyszłość rolnictwa ekologicznego. Jak czytamy na portalu silesion, daje on lepsze efekty niż inne nawozy organiczne, a także lepiej sprawdza się w trudnych warunkach np. w czasie występowania suszy.
Dr Sylwia Kaczmarek, która jest koordynatorem projektów badawczo-rozwojowych w HiProMine, podkreśla ważność tematu, jakim jest dewastacja gruntów rolnych, a także niedostatku wody, z którymi brykają się zarówno małe, jak i duże gospodarstwa.

Od wieków odpady powstające w czasie produkcji zwierzęcej, są wykorzystywane w rolnictwie, a w czasach kiedy to zapotrzebowanie na żywność ciągle rośnie i to żywność bardzo dobrej jakości, poszukiwane są metody ekologiczne, które będą wydajne.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu od dłuższego czasu prowadzone są badania, które realizowane są na zlecenie HiProMine. Badana jest ocena oddziaływania nawozu organicznego na bazie odchodów H. illucens na wybrane rośliny. Pierwsze wyniki, które się pojawiły, są bardzo obiecujące. Istnieje możliwość zastosowania z pozytywnym wynikiem nawozu frass w uprawie:
  • jęczmienia ozimego,
  • życicy trwałej,
  • sałaty, a także bazylii.Nawóz frass testowano również w ramach programu Tech Farms – EIT Food. Program ten pomaga innowacyjnym pomysłom agrotechnicznym i testowaniu usług, a także wspiera transformację technologiczną w rolnictwie europejskim. Badana potwierdziły skuteczność nawozu owadziego nad innymi nawozami organicznymi pochodzenia zwierzęcego, dał on lepsze plony w przypadku suszy.
Dodatkowo nawóz z chityną wykazuje również:
  • właściwości biostymulujące,
  • ogranicza szkodniki korzeniowe.
Wykorzystanie nawozu frass w rolnictwie to bardzo obiecujący kierunek, który jest przyjazny dla środowiska.

W Polsce na ten moment funkcjonuje jeden zakład hodowli Hermetia illucens w Robakowie. W spółce prowadzone są badania i produkcja białka owadziego, który służy jako pasza do karm zwierząt domowych.

źródło: silesion/hipromine
Fot: envato.elemenst - zdjęcie poglądowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)