Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Nawozowy szwindel nabiera rozmachu

Obrazek

Tabory tirów z podróbą najpierw ruszyły na Zamojszczyznę, a potem w inne regiony. Skala oszustwa rośnie. Za procederem mogła stać zorganizowana grupa przestępcza.

22 lutego 2016, 13:40

Naga prawda o skutkach wysiania mieszaniny wyjdzie, gdy ruszy wiosenna wegetacja, a oziminom zabraknie składników pokarmowych. Na dzisiaj jeszcze nie wszyscy rolnicy zdają sobie sprawę, że padli ofiarą wprowadzenia na rynek podrobionego nawozu. Wszystko wskazuje, że najwięcej trefnego towaru rozprowadzili dilerzy na Zamojszczyźnie. Czy zdawali sobie sprawę z tego, że sprzedają fałszywki? Niektórzy stanowczo zaprzeczają.

Chłonna Zamojszczyzna
Mechanizm oszustwa był bezczelnie prosty. Producent podróbek podszył się pod uznaną na rynku markę „Grupa Azoty”, producenta m.in. wieloskładnikowych polifosek w Policach. Zlecił komuś (a może sam produkował?) produkcję opakowań (tzw. big-bagi) łudząco podobnych do oryginalnych – na razie mamy niepodważalne dowody na polifoskę 6. Następnie prawdopodobnie zakupił luzem różnego rodzaju składniki, w tym nawozy wieloskładnikowe o niższej zawartości NPK od innych legalnie działających na rynku firm. Mieszał to, a następnie pakował w profesjonalnie podrobione big-bagi, wkrótce nawiązał kontakty z punktami dystrybucji detalicznej w terenie.  as

Więcej przeczytasz w najnowszym, marcowym wydaniu "top agrar Polska" od str. 58.

Nie masz jeszcze prenumeraty? Możesz ja zamówić korzystając z tego FORMULARZA.Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)