Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Nawozy będą droższe? Wszystko za sprawą unijnego podatku węglowego

Obrazek

Rolnicy znów mogą dostać po kieszeni. Komisja Europejska planuje wprowadzenie granicznego podatku węglowego na nawozy.

Dominika Mulak7 czerwca 2021, 20:18
Zgodnie z zapowiedzianym na połowę lipca projektem pakietu klimatycznego ogłoszonego przez Komisję, mechanizm kompensacji emisji CO2 ma zostać wprowadzony w pierwszej fazie początkowo tylko w odniesieniu do importu cementu, energii elektrycznej i różnych towarów z żelaza, stali i aluminium, a także nawozów. Wysokość opłaty granicznej ma być oparta na średniej tygodniowej cenie, jaką przedsiębiorstwa europejskie muszą płacić za zakup unijnych certyfikatów emisji. Celem jest ochrona konkurencyjności producentów europejskich w stosunku do konkurentów z krajów trzecich. Jednocześnie jednak należy umożliwić zainteresowanym przedsiębiorstwom z krajów trzecich ubieganie się o zwrot potencjalnych kosztów CO2 poniesionych przez nie w ich krajach pochodzenia, a tym samym płacenie mniejszych kwot w ramach korekty granicznej dotyczącej CO2.

Według różnych doniesień mechanizm zawarty w pakiecie klimatycznym będzie miał zastosowanie do wszystkich państw trzecich z wyjątkiem Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Komisja w Brukseli nadal może jednak dokonać zmiany w wykazie państw trzecich, których dotyczy wniosek, jak również w wykazie produktów.

Jak dobrze wiadomo, UE planuje do 2030 roku ograniczyć emisje CO2 o 55% w porównaniu z rokiem referencyjnym 1990. Zgodnie z tymi planami UE powinna osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Źródło: AgE


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)