Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Nie jest tak źle z azotanami

Obrazek

Rząd federalny w Niemczech ogłosił raport dotyczący zanieczyszczenia wód gruntowych azotanami. Okazuje się, że mimo znacznego zwiększenia stacji pomiarowych, w niewielu z nich przekroczone zostały dopuszczalne zawartości azotanów.

dr Maria Walerowska29 grudnia 2016, 08:49

W 2016 r. po raz pierwszy do monitorowania tego parametru wykorzystano nową sieć stacji monitorowania zanieczyszczenia wód gruntowych tymi substancjami. Mimo zwiększonej liczby stacji monitorowania w Niemczech raport wykazał tylko kilka zmian w zanieczyszczenia azotanami wód gruntowych. Generalnie jednak ani nie zwiększyło się ono znacząco, ani też nie zmniejszyło istotnie.

Istotnie natomiast rozszerzona została liczba stacji pomiarowych, ponieważ wzrosła z 162 do prawie 700. Rząd federalny Niemiec z końcem grudnia ma przedstawić Komisji Europejskiej cały raport o stanie zanieczyszczenia wód gruntowych przez azotany w Niemczech. Z wstępnych informacji wynika, że krytykuje on rolnictwo jako główne źródło zanieczyszczenia tymi substancjami. Z drugiej strony pojawiają się jednak głosy, że stacje pomiarowe zlokalizowane są w miejscach zwiększonego ryzyka wystąpienia nadmiernego stężenia azotanów w wodach gruntowych, co z góry obciąża tereny rolnicze.

Wyniki z rozszerzonej sieci pomiarowej są pokrzepiające, ponieważ okazuje się, że w rzeczywistości zmniejszyła się liczba punktów pomiarowych, w których przekroczona została unijna norma zawartości azotanów w wodach gruntowych, tj. 50 mg/l. 

Warto wiedzieć, że w Niemczech trwają prace nad ustawą nawozową, która ma wprowadzić wiele regulacji i norm utrudniających rolnikom stosowanie nawozów mineralnych, a zwłaszcza azotu.

mwal

Źródło: Agra-EuropePicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)