Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Nie ma powrotu do kwot mlecznych

Obrazek

Gościem drugiego dnia Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Augustowie był Jerzy Plewa – były minister rolnictwa, a obecnie dyrektor generalny Komisji Europejskiej w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Bartłomiej Czekała11 września 2015, 13:55

W swoim wystąpieniu Plewa przedstawił aktualną sytuację na rynku europejskiego mleczarstwa, wynikającą ze zniesienia kwot mlecznych oraz przedstawił perspektywy krótkoterminowe dla tego sektora.

– Jesteśmy w bardzo w bardzo ważnym i trudnym dla sektora mleczarskiego okresie. Pamiętam, jak negocjowaliśmy traktat akcesyjny do UE. Wówczas dyskutowaliśmy, czy warto wprowadzać w Polsce kwoty mleczne. Wiemy co zdarzyło się później, a dziś mamy już zupełnie nową rzeczywistość. Chcę jednak podkreślić, że w obecnej sytuacji musimy dostrzegać nie tylko zagrożenia, lecz także nowe szanse – mówił Plewa.

Były minister rolnictwa zwrócił uwagę na fakt, że w roku 2009 mieliśmy już w Polsce kwoty mleczne, a mimo to unijne mleczarstwo dotknął kryzys. Jego zdaniem zniesienie kwot mlecznych nie jest więc jedyną przyczyną obecnej, trudnej sytuacji europejskich producentów i przetwórców mleka. Wśród przyczyn obecnego kryzysu Plewa wymienił zakaz eksportu mleka i jego przetworów do Rosji, która odbierała 10% unijnych przetworów mlecznych, duży spadek konsumpcji mleka w Europie i na świecie, a także nadprodukcję mleka w krajach UE w 2014 i 2015 roku.

– Chcę jasno powiedzieć, że aby opanować tę trudną sytuację, nie wystarczą tylko wysiłki samej Komisji Europejskiej. Tu potrzebna jest współpraca wszystkich państw członkowskich i działających w nich instytucji rolnych, i to już zaczyna mieć miejsce – podkreślał Plewa.

Zaznaczył również stanowczo, że mimo słyszalnych coraz częściej głosów, że należy wprowadzić ponownie kwotowanie mleka, to zdecydowanie nie ma do tego powrotu.

Szczegółową relację z Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Augustowie znajdziecie Państwo w październikowym wydaniu "top agrar Polska".

bcz, współpraca mj

Fot. JajorPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)