Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Nierówne przepisy o stosowaniu gnojowicy

Obrazek

Polskie prawo o nawozach jest tak skonstruowane, że praktycznie niemożliwe jest pogłówne stosowanie nawozów naturalnych w tym gnojowicy w prawach poza użytkami zielonymi. To prawne utrudnienie wynika z nakazu wymieszania z glebą najpóźniej następnego dnia. Jak to zrobić w takich uprawach jak zboża czy rzepak? Nawet w kukurydzy w szerokich rzędach ma to swoje negatywne konsekwencje.

Tomasz Czubiński23 marca 2016, 09:35

Jednak okazuje się, że nie we wszystkich krajach UE przepisy są tak skonstruowane. Przykładowo za Odrą niemieccy rolnicy mogą swobodnie stosować gnojowicę pogłównie. Są oczywiście ograniczenia agrotechniczne, takie jak faza rozwojowa roślin czy konieczność rozwodnienia gnojowicy, aby nie poparzyć roślin, ale nikt im nie ogranicza możliwości wyboru. W gospodarstwach z mocną hodowlą taka możliwość to jak łaska z nieba w chwilach spiętrzenia prac na wiosnę. Nie dość ze w marcu i kwietniu trzeba wysiewać nawozy mineralne, siać, uprawiać i chronić rośliny, to jeszcze trzeba opróżniać przepełniające się zbiorniki na gnojowicę. Gdyby tę czynność rozłożyć na kolejne miesiące, to byłaby ulga w organizacji pracy.
Niestety, nic nie zapowiada zmian na lepsze. Z jednej strony zaostrzane są przepisy antyodorowe, których celem jest walka z zapachem, m.in. podczas stosowania nawozów naturalnych. Z drugiej nawet niemieccy rolnicy pewnie niedługo będą mieli wprowadzone ograniczania, gdyż przygotowywany jest unijny wspólny przepis, który będzie nakazywał prawdopodobnie wymieszanie nawozu naturalnego z glebą w ciągu... 4 godzin od zastosowania. Prawo zostanie zrównane, ale niestety na gorsze.

O zmianach przepisów, zasadach stosowania gnojowicy i opinii w tej sprawie naszego ministerstwa rolnictwa przeczytają Państwo w kwietniowym wydaniu „top agrar Polska” od str. 100.
tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)