StoryEditor

Niebawem ruszy wielka inwestycja energetyczna w Grupie Azoty

Wczoraj został ogłoszony przetarg na budowę nowego bloku energetycznego, opartego o paliwo węglowe. Jednocześnie zainaugurowało największą inwestycję energetyczną Grupy Azoty, której wartość oszacowano na 890 mln zł.
01.02.2018., 11:02h
Jak informuje Grupa, nowy blok węglowy o mocy 100 MW powstanie na terenie należącej do Grupy Azoty Puławy zakładowej elektrowni, a jego szacowana wartość to ok. 890 mln zł, ma być finansowany w 30% ze środków własnych, a w 70% ma to być finansowanie dłużne. Eksploatacja obiektu ma się rozpocząć przed końcem 2021 roku. – Nowy układ energetyczny będzie dostosowany do realnych potrzeb Grupy Azoty PUŁAWY w zakresie wytwarzania ciepła technologicznego oraz zmniejszy zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci. Ponadto odpowiada potrzebom rozwojowym naszej spółki na kolejne lata. To optymalne rozwiązanie, zapewniające bezpieczeństwo energetyczne dla naszych przyszłych inwestycji, ale też determinujące rozwój spółek z Grupy Kapitałowej m.in. poprzez zapewnienie im ciągłości dostaw surowców energetycznych – mówi Jacek Janiszek, prezes Zarządu Grupy Azoty Puławy.
 
Będzie to blok ciepłowniczo-kondensacyjny z kotłem pyłowym węglowym o mocy nominalnej w paliwie do 300 MWt, z zamkniętym układem chłodzenia z chłodniami wentylatorowymi mokrymi. Kondensator zostanie zaprojektowany na 50% kondensacji ze względu na stały odbiór par technologicznych przez odbiorców zewnętrznych. Ponadto kocioł będzie posiadał zintegrowaną instalację SCR dla redukcji tlenków azotu. Założono też zastosowanie układu odsiarczania spalin metodą mokrą wapienną lub mokrą magnezową. W założeniu inwestycja ma spełnić także unijne normy w zakresie ochrony środowiska (zgodnie z tzw. konkluzją BAT). Będzie to największa inwestycja energetyczna w historii puławskiej spółki oraz największą w województwie lubelskim.
 
Blok będzie zasilany z istniejącej gospodarki węglowej. Niskie koszty transportu ze względu na odległość między Puławami a Łęczną (ok. 80 km), wystarczająco duże zasoby i rezerwy  mocy wydobywczych kopani sprawiają, że Bogdankę można uznać za oczywistego partnera Puław w realizacji inwestycji energetycznych.
 
Postępowanie przetargowe na budowę bloku węglowego ma zakończyć się w czwartym kwartale tego roku. Natomiast rozpoczęcie realizacji inwestycji planowane jest na grudzień 2018 r. Budowa ma zakończyć się do końca 2021 r. I jeszcze tego samego roku rozpocznie się regularna eksploatacja obiektu.   oprac. ag
Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 00:43