Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Przed atakiem mrozu niemal połowa kraju pokryta śniegiem

Obrazek

Pisząc o fali mrozów, stratach w przezimowaniu roślin często odnosimy różne tematyczne uwagi do okrywy śnieżnej, która w większości sytuacji chroni rośliny przed negatywnymi skutkami zimy. Jak więc wygląda Polska mapa śniegowa?

Janusz Biernacki22 lutego 2018, 12:42
Warstwa śniegu, okrywająca pola obsiane oziminami, jest w najbliższych dniach zbawieniem dla rolników, niestety nie dla wszystkich. Jak wynika z mapy i wykresu, możliwy dość bezpieczny przed nadchodzącymi mrozami jest obszar ok. 50% kraju.


Źródło:ww.zoz.cbk.waw.pl

Niestety, obraz satelitarny może być trochę mylący co do zasięgu i wielkości pokrywy śnieżnej, gdyż zimą zdarza się, że kraj jest przysłonięty chmurami przez kilka kolejnych dni. Dane satelity nie mogą wtedy być zaktualizowane na bieżąco. Czasem rozbieżność między mapą a rzeczywistością wynika z charakteru pokrywy śnieżnej. Cienka i zanikająca w ciągu dnia mogła być też niezauważona.

Rośliny okryte jego warstwą nawet 2–3 cm zdecydowanie lepiej zniosą najbliższą falę mrozów, czy zimnego wiatru niż na odsłoniętych polach. Osłonięte wrażliwe części roślin (węzły krzewienia, szyjka korzeniowa, stożki wzrostu) przetrwają wówczas mrozy od –10 do –20°C, zależnie od gatunku, tj. jęczmień i rzepak ozimy oraz pszenica i pszenżyto. W zasadzie bezpiecznie na polach może czuć się żyto, które bez okrywy śnieżnej wytrzymuje mrozy do –25°C, z a warstwą ochronną do ponad –30°C.

Pola znajdujące się na obszarze, gdzie nie widać zasięgu okrywy śnieżnej są aż do wiosny bardziej narażone na różne niekorzystne czynniki zimy, w tym: kolejne mrozy, silne, wysmalające wiatry, dobowe wahania temperatur, zamarzania i rozmarzania gruntu, co grozi przerwaniem systemu korzeniowego. Groźna jest też tzw. pełzająca wegetacja, która nie pozwala roślinom na pełne zahartowania i osiągnięcie maksymalnej zimotrwałości gatunku i poszczególnych odmian. Jednak z danych synoptycznych można też wyciągnąć optymistyczny wniosek, że najsilniejsze mrozy nie nawiedzą centralnych i zachodnich części kraju. A no zobaczymy… , gdyż pogoda zmienną jest i lubi płatać figle.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)