Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Niemcy. Na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy po powodzi?

Ubiegłotygodniowa powódź w Nadrenii-Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech spowodowała olbrzymie straty także w rolnictwie. Tamtejszy rząd i ministerstwo rolnictwo już uruchomiły pomoc dla poszkodowanych rolników. Pomocną dłoń wyciągają także mleczarnie i organizacje branżowe.

Kamila Szałaj24 lipca 2021, 13:51
Potężna powódź w Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie spowodowała milionowe szkody także w sektorze rolnym. Burze zniszczyły uprawy, budynki i maszyny rolnicze. Utonęły całe stada zwierząt. Tydzień po katastrofie rząd federalny Niemiec uruchomił nadzwyczajną pomoc wartą łącznie 400 mln euro. Pieniądze mają być wydane na naprawę największych szkód w budynkach i infrastrukturze komunalnej oraz na niwelowanie sytuacji kryzysowych w najbardziej dotkniętych branżach. Planowany jest także wielomiliardowy fundusz budowlany. Wsparcie jest przeznaczone także dla rolników. 

- Wielu ludzi na obszarach powodziowych nie ma nic – w tym wielu rolników, którzy w niektórych przypadkach stracili wszystko. Dlatego ważne i słuszne jest, abyśmy szybko i solidarnie udzielili im pomocy. Wsparcie musi być udzielone natychmiast i w bardzo prosty sposób – bez biurokratycznych przeszkód - powiedziała Julia Klöckner, minister rolnictwa Niemiec.

Federalne Ministerstwo Rolnictwa wraz z Rentenbank (niemiecka agencja wspierająca rozwój rolnictwa) uruchomiło również program zabezpieczenia płynności przedsiębiorstw rolnych, z którego już można korzystać.

UE obiecuje pomoc

Unijną pomoc dla rolników dotkniętych powodzią obiecał także komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. 

Jak informuje topagrar.com, w miniony poniedziałek Wojciechowski wyjaśnił, że kraje członkowskie UE mają możliwość długoterminowej pomocy z II filaru WPR. Komisarz powiedział, że pomoc krótkoterminowa mogłaby zostać udostępniona za pośrednictwem Funduszu Solidarności UE. 
W Niemczech prowadzone są zbiórki pieniędzy dla poszkodowanych rolników


Rolnicze Ubezpieczenie Społeczne odracza składki

Z pomocą niemieckim rolnikom przychodzi także tamtejszy KRUS, czyli Rolnicze Ubezpieczenie Społeczne (SVLFG). Wprowadziło nieoprocentowane odroczenie wszystkich składek należnych do 14 września 2021 r. Jak czytamy na stronie topagrar.com, wystarczy nieformalne zgłoszenie do SVLFG - mailem bądź telefonicznie, bez konieczności składania wniosków.

Pomocną dłoń wyciągają także zakłady przetwórcze, mimo że same ucierpiały wskutek powodzi. Np. mleczarnia Arla Foods z siedzibą w Eifel w Pronsfeld chce płacić za mleko, nawet jeśli nie mogłyby ono zostać odebrane z uszkodzonych gospodarstw. Ma to zapewnić płynność dostawcom w tej kryzysowej sytuacji. Z kolei grupa mleczarska Hochwald, również zlokalizowana w północnej Nadrenii-Palatynacie, rozpoczęła kampanię zbierania funduszy dla producentów mleka i pracowników. Zamierza je szybko i bez zbędnej biurokracji przekazać poszkodowanym.

Wstępne szacunki powodzi w Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie Niemczech wynoszą od 4 do 5 mld euro.

Kamila Szałaj, fot. DBVPicture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)