Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Nowa tarcza antykryzysowa: 1300 zł dla rolnika

Obrazek

Rząd przedstawił projekt rozszerzenia tarczy antykryzysowej o kolejne rozwiązania dla przedsiębiorców. Przewidziane jest także wsparcie dla rolników objętych kwarantanną.

8 kwietnia 2020, 09:19

Na wczorajszej konferencji prasowej minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg oraz członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber przedstawili projekt uzupełnienia tarczy antykryzysowej o kolejne działania. Wśród nowych rozwiązań znalazła się także propozycja dla rolników objętych kwarantanną.

- Proponujemy zasiłek dla rolników objętych kwarantanną w wysokości 50 proc. płacy minimalnej - poinformował przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber. Jak więc łatwo policzyć, będzie to 1300 zł brutto.

Zasiłek ten będzie przysługiwał nie tylko rolnikom, ale także pracującym z nimi domownikom. Poza kwarantanną wsparcie to będzie przyznane też w sytuacji objęcia obowiązkowym nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z koronawirusem.
Rząd zamierza również usprawnić realizację PROW 2014-2020, poprzez umożliwienie załatwiania spraw bez konieczności osobistego stawiennictwa.
- Zmiany te pozwalają na przywrócenie spraw, w których uchybiono terminom, nie spełniono warunków lub nie wykonano zobowiązań w związku ze stanem zagrożenia lub stanem epidemicznym – czytamy w ocenie skutków regulacji projektu ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
Z kolei przedsiębiorcy rolni będą mogli skorzystać z rozwiązań umożliwiających zachowanie ciągłości działania na poszczególnych etapach produkcji i dystrybucji.
- Elastyczność w zakresie organizacji pracy tego sektora jest niezbędna do utrzymania normalnego funkcjonowania tych przedsiębiorstw w nadzwyczajnych warunkach, tak aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe obywateli – wyjaśnia wnioskodawca projektu nowej tarczy antykryzysowej.


Nowe rozwiązania wejdą w życie prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.
- Jeżeli Senat będzie pracował równie szybko, to ten projekt może wejść w życie jeszcze przed świętami Wielkiej Nocy - zapewniła Jadwiga Emilewicz.

Z kolei minister Marlena Maląg nawiązała do apelu ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o patriotyzm konsumencki podczas zakupów.
- Musimy pamiętać o tym, co niedawno powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. A mianowicie o tym, żebyśmy kupowali polskie produkty, bo w ten sposób pomożemy polskiej gospodarce przetrwać ten trudny czas. Kod tych produktów rozpoczyna się od liczby 59 – powiedziała Marlena Maląg.


Tarcza antykryzysowa dla rolników. Co już oferuje rząd?

W obecnej wersji tarczy antykryzysowej, która weszła w życie 1 kwietnia, rząd zaproponował rolnikom m.in. zasiłek opiekuńczy na dzieci, zwolnienie ze składek KRUS czy przedłużenie kredytów obrotowych. Pomocą objęto także przedsiębiorców rolnych, którzy mogą ubiegać się np. o zwolnienie ze składek ZUS lub o dofinansowanie pracowników.

Więcej na temat rozwiązań tarczy antykryzysowej dla rolników TUTAJ
jrWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)