Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Nowa ustawa o hodowli i rozrodzie zwierząt

Obrazek

MRiRW informuje, że ustawa z 10 grudnia 2020 r. o hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich weszła w życie i określono w niej nowe zasady. Między innymi do listy dołączyły nowe gatunki oraz zmieniły się zasady prowadzenia ksiąg hodowlanych. 

Dorota KolasińskaBartłomiej Czekała26 stycznia 2021, 17:23
22 grudnia 2020 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę, która jednocześnie uchyla poprzednią ustawę o hodowli i rozrodzie zwierząt z 29 czerwca 2007 r., a wraz z podpisaniem jej przez prezydenta RP zmieniają się niektóre zasady dotyczące hodowli, rozrodu oraz prowadzenia oceny wartości hodowlanej oraz ksiąg hodowlanych. Nowa ustawa z dn. 10 grudnia 2020 r. ponadto uwzględnia nowe gatunki jako zwierzęta gospodarskie. 

– Nowa ustawa reguluje sposób prowadzenia hodowli bydła, świń, owiec, kóz i koni. W ustawie określono także zasady obowiązujące w hodowli pozostałych gatunków zaliczanych w Polsce do zwierząt gospodarskich: drobiu, zwierząt futerkowych, pszczół i jeleniowatych, a także alpak i jedwabników morwowych, które na wniosek hodowców tych zwierząt również zostały zaliczone do zwierząt gospodarskich. W ten sposób w jednej ustawie uregulowano sprawy prowadzenia hodowli wszystkich gatunków zwierząt zaliczanych w Polsce do zwierząt gospodarskich – informuje MRiRW. 

Jak z kolei informowała Kancelaria Prezydenta RP pod koniec grudnia, ustawa reguluje również sprawy z zakresu hodowli oraz zachowania zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich, oceny ich wartości użytkowej i oceny genetycznej, prowadzenia ksiąg hodowlanych, rejestrów hodowlanych i rejestrów, a także kontroli nad hodowlą i rozrodem tych zwierząt.

Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)