Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Nowa wytwórnia Sano w Płużnicy

Druga wytwórnia pasz firmy Sano powstała wśród pól rzepaku, kukurydzy i pszenicy w Bartoszewicach w gminie Płużnica niedaleko Wąbrzeźna. To obecnie najbardziej nowoczesna wytwórnia pasz tej firmy.

 

Karol Bujoczek28 maja 2022, 11:35

– Nasz nowy zakład wyposażyliśmy w najnowocześniejsze rozwiązania dostępne obecnie dla przemysłu paszowego – podkreśla właściciel firmy obecnej na polskim rynku od 30 lat. O lokalizacji inwestycji zdecydowała oferta gminy Płużnica, która przygotowała grunty pod inwestycje z gotową infrastrukturą, tworząc Płużnicki Park Inwestycyjny.

Wójt gminy jest dziś przekonany, że zainwestowane 12,5 mln zł w przygotowanie terenów inwestycyjnych pomogło przyciągnąć inwestorów. – Firma Sano zdecydowała się jako pierwsza, ale niebawem ruszą inwestycje kolejnych firm z branży rolniczej – podkreśla.

Dla menedżerów Sano najważniejsze atuty Płużnicy to dobra lokalizacja i bliskość autostrady A1, a w przyszłości także S5. A przede wszystkim mocny region z produkcją zbóż, raptem nieco ponad 100 km do portu i bliskość ważnych regionów hodowlanych – odbiorców pasz. Druga wytwórnia pasz wzmacnia pozycję Sano w północnej Polsce, co przy wyzwaniach logistycznych i kosztach energii daje dużą przewagę na rynku.

Sano trafiło z inwestycją w przysłowiową „10”. Decyzja zapadła w 2019 r., budowa ruszyła tuż przed pandemią i udało się ją zamknąć jeszcze przed eksplozją kosztów materiałów budowlanych.

Do hali produkcyjnej 75 × 25 m przylega punkt przyjęciowy ziarna i komponentów białkowych.

W nowym systemie każdy transport może mieć inny materiał, a i tak w elewatorze o wydajności 60 t/godz. trafi do odpowiedniego, jednego z 6 dużych silosów, każdy na ok. 700 t. Z kolei komponenty białkowe trafiają do jednego z 12 mniejszych silosów o pojemności ok. 90 ton – akurat tyle, ile zużywa się w ciągu jednego dnia.

Sercem wytwórni jest mieszalnik o pojemności 4 t, pracujący z wydajnością ok. 15 t/godz. w przypadku pasz sypkich. Przy produkcji pasz granulowanych wydajność linii spada prawie o połowę.

– Zależało nam na produkcji granulatu dla krów mlecznych, którego nie mieliśmy. Coraz więcej jest robotów udojowych i tam wysoko wydajne krowy potrzebują paszy granulowanej – wyjaśniał właściciel. Pasze Orbisan otwierają szeroką linię granulatów dla wszystkich gatunków. W nowym zakładzie zatrudnienie znalazło 16 osób, na razie mieszalnia pracuje na jednej zmianie.

Sano w Polsce działa od ponad 30 lat. Początkowo firma importowała pasze z Niemiec. W roku 1999 roku powstała wytwórnia pasz w Sękowie (Wlkp.). Sano od samego początku sprzedaż, głównie premiksów, łączyło z doradztwem żywieniowym i oferowało rolnikom pasze pod indywidualne receptury. Kolejnym krokiem był rozwój produkcji koncentratów białkowo-aminokwasowych Protamino.

– Stały się tak popularne, że w szczytowym momencie w zakładzie w Sękowie produkowaliśmy 2 tys. ton dziennie – zaznacza dr Ryszard Kujawiak. W 2009 roku firma zakupiła gospodarstwo w Lubinie k. Trzemeszna (Wlkp.), powołując do życia Sano Agrar Institut.

– W naszym gospodarstwie doświadczalnym uczymy się, popełniamy błędy i wyciągamy wnioski. Tę wiedzę przekazujemy dalej rolnikom – podkreśla właściciel. Dziś wydajność stada ponad 1600 krów wynosi prawie 13 tys. l mleka od krowy rocznie.

Doświadczenia żywieniowe znajdują zastosowanie w nowych produktach. Szefowie Sano już planują kolejną inwestycję, tym razem w południowo-wschodniej Polsce, w okolicach Przemyśla. Właściciel Sano jest przekonany, że po wojnie w Ukrainie kraj ten dołączy do grona członków Unii Europejskiej i gospodarczo będzie mocno zintegrowany z naszym regionem.

– Chcemy się przygotować i być partnerem rolników w tym regionie – podkreśla właściciel Sano.

Sano znaczący producent pasz w Polsce

Firma Sano w całym kraju zatrudnia ok. 200 osób łącznie z przedstawicielami handlowymi, dodatkowo w gospodarstwie w Lubiniu 50 osób. Sano w Niemczech ma jedną wytwórnię, w planach jest budowa zakładu niedaleko Lipska.

Dla Sano polski rynek jest kluczowy, firma produkuje średnio 700–1000 ton pasz dziennie, ok. 240 tys. ton pasz rocznie z obrotem na poziomie ponad 400 mln zł.

Nowa wytwórnia pasz firmy Sano w Płużnicy w woj. Kujawsko-Pomorskim.

 

Goście podczas oficjalnego otwarcia nowej wytwórni pasz.

kbPicture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)