Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Nowa Zelandia zakazuje eksportu żywych zwierząt drogą morską

Od 2023 roku w Nowej Zelandii eksport zwierząt drogą morską będzie całkowicie zakazany.

Dominika Mulak21 kwietnia 2021, 18:51
– Nasza decyzja koncentruje się na utrzymaniu reputacji Nowej Zelandii jako kraju o wysokich standardach dobrostanu zwierząt. W świecie, w którym dobrostan zwierząt jest coraz bardziej kontrolowany, zawsze musimy być o krok do przodu – powiedział minister rolnictwa Nowej Zelandii, Damian O'Connor.

Po zatonięciu statku transportującego zwierzęta „Gulf Livestock 1” w drodze do Chin we wrześniu 2020 roku, w którym życie straciło około 5800 krów i 41 członków załogi, zaczęto bliżej przyglądać się eksportowi żywego inwentarza. Szereg inspekcji wpłynął na decyzję o stopniowym wycofywaniu się z transportu drogą morską.

Zakaz dotknie eksport jałówek i krów, które są wysyłane głównie do Chin. Eksport żywych owiec, kóz i bydła rzeźnego jest już zakazany.

Zwierzęta mogłyby być nadal przewożone drogą lotniczą, ale jest to zazwyczaj nieopłacalne. O'Connor podkreślił, że w ostatnich latach nastąpiła poprawa w zakresie dobrostanu zwierząt w transporcie morskim, ale długi czas podróży i brak kontroli dobrostanu zwierząt w kraju przeznaczenia nadal stanowią problem.

– Ta decyzja mocno uderzy w niektórych rolników, eksporterów i importerów – przyznał minister. Jednak eksport żywca stanowił zaledwie 0,2% przychodów Nowej Zelandii z eksportu produktów rolno-spożywczych.

W Chinach importerzy krów będą musieli szukać nowych dostawców w perspektywie średnioterminowej, aby powiększyć swoje stada. Według lokalnych statystyk, w 2020 roku z Nowej Zelandii sprowadzono do Państwa Środka dobre 100 000 zwierząt, co stanowi 38% całego importowanego bydła hodowlanego.

Źródło: AgE
Fot. Twitter/Suzanne Cass


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)