Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Nowe prawo wodne – w kogo uderzy najbardziej?

Obrazek

Prawo wodne uchwalone. Zdaniem rządu nie będzie podwyżek cen wody, ale opozycja twierdzi, że nowe przepisy dotkną wszystkich. Także rolników.

19 lipca 2017, 15:57
Wczorajszym głosowaniom, podobnie jak wcześniejszym pracom nad ustawą, towarzyszyło wiele emocji. - Ten projekt znakomicie ilustruje, po czyjej stronie głosowania staje dzisiaj PiS. Wzrosną ceny wody, najbardziej na Śląsku, nawiasem mówiąc, bo 45 gr za 1 m3. Ale to nie tylko to – mówił w Sejmie poseł Janusz Cichoń z Platformy Obywatelskiej. W odpowiedzi usłyszał komentarz posła Dominika Tarczyńskiego z Prawa i Sprawiedliwości: - A kury przestaną się nieść.
Unijna dyrektywa
Rząd nad nowymi przepisami pracował od wielu tygodni. Nie miał innego wyjścia. Polska została już raz upomniana przez Komisję Europejską za niewdrożenie unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej, a konkretnie jej art. 9., który przewiduje zwrot kosztów usług wodnych. - Ta ustawa w dużej części dotyczy polskich rolników. To jest nałożenie dodatkowych obowiązków na polskich rolników, zarówno administracyjnych, jak i finansowych – administracyjnych dotyczących uzyskiwania pozwoleń i finansowych dotyczących opłat – mówił poseł Mirosław Maliszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Posłowie opozycji precyzyjnie wskazywali, gdzie rząd zapisał podwyżki za korzystanie z wody. - W skutkach regulacji jest precyzyjnie zapisane: w pierwszym roku 3,6 mld zł, w drugim roku 4,3 mld zł przychodu. Pan minister Kowalczyk od rana rozpuszcza jakieś fake newsy, że nie będzie żadnych zwyżek opłat – mówił poseł Marek Sowa  z Nowoczesnej.
Rząd broni się
- Chciałem wyraźnie powiedzieć, że to Prawo wodne nie wprowadzi podwyżek cen dla Polaków – zadeklarował w imieniu rządu wiceminister środowiska Mariusz Gajda.

Wywołany wcześniej minister Henryk Kowalczyk tłumaczył skąd w ustawie wzięły się kwoty, które opozycja traktuje jako podwyżki. - W obecnej ustawie Prawo ochrony środowiska, stawka opłat za wodę wynosi za pobór wód podziemnych 4,23 zł za 1 m3. To jest stawka maksymalna. Co proponujemy w Prawie wodnym? 70 gr za 1 m3 sześciokrotnie mniej – tłumaczył szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Kogo dotknie najbardziej?
Przedstawiciele rządu przyznają jednak, że do maksymalnych stawek trzeba będzie dojść w ciągu kilku lat. Wszystko wskazuje na to, że dodatkowe obciążenia dotkną największe gospodarstwa rolne.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 233 posłów, 210 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu. Premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd będzie zgłaszał tam kolejne poprawki, które mają „zabezpieczyć przed możliwością ewentualnie jakichś niekontrolowanych podwyżek cen wody”.   wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)