Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Nowe Prawo Wodne z częściowym opóźnieniem

Obrazek

Prawo Wodne zostało zatwierdzone 18 października przez Radę Ministrów. Ale zanim projekt trafił do Sejmu, już następnego dnia rzecznik rządu oznajmił, że „Zgodnie z osobistą decyzją pani premier nie będzie żadnych podwyżek opłat za wodę“.

dr Piotr Łuczak21 października 2016, 15:14

Dla celów nawodnieniowych określono tylko opłaty zmienne, zależne od ilości pobranej wody podziemnej wg stawki maksymalnej 15 gr/m3. Faktycznie stawka opłat za wodę dla celów spożywczych na terenach wiejskich miała wynosić w 2017 roku 15 gr/m3, co oczywiście przekładałoby się na podwyżki cen taryfowych wody dostarczanej przez wodociągi gminne.

  • Dla wody wykorzystywanej do nawodnień i dla celów gospodarki rybackiej nie nałożono obowiązku opłaty stałej (tzw. abonamentowej, za „gotowość”, określoną w pozwoleniu wodno-prawnym).
  • Nie będzie opłat za odprowadzanie wód ze stawów rybnych osiągających przyrost maksymalny w roku 1500 kg/ha, przy czym opłata za pobór wód powierzchniowych dla produkcji ryb w typowych stawach z wodą stojącą wyniesie maksymalnie 1 zł/ha/kwartał przy powierzchni do 100 ha, 1,25 zł/ha do 600 ha i 1,50 zł/ha przy powierzchni powyżej 500 ha.
  • Bez mian pozostawiono też przepisy regulujące funkcjonowanie Spółek Wodnych. Tam, gdzie spółek nie ma, opłaty za utrzymanie melioracji rolniczych ma ustalać i pobierać właściwy organ Wód Polskich.
  • Nie zmieniły się tez założenia funkcjonowania OSN na terenie całego kraju.

Wraz z ostateczna wersją projektu ustawy PW ukazały się tez projekty aktów wykonawczych (ok. 890 stron). Dla rolników najważniejsze będzie rozporządzenie ws. programu działań na OSN. Opisujemy to szerzej w artykule Romana Włodarza w najnowszym, listopadowym wydaniu „top agrar Polska“.Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)