Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Nowe nominacje w ministerstwie rolnictwa i w KOWR

Wraz z nowym ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą pojawiają się nowe twarze w resorcie rolnictwa i instytucjach rolnych. Wczoraj premier powołał nowego wiceministra rolnictwa i pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych. Zmian dokonał także na stanowisku dyrektora KOWR.

Kamila Szałaj30 października 2020, 12:15

Poseł i rolnik – kim jest nowy wiceminister rolnictwa?


Nowym wiceministrem rolnictwa został poseł Ryszard Bartosik. Do tej pory był zastępcą przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Bartosik prowadzi również gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 10 ha.

- Cieszę się, że będę mógł pracować dla polskich rolników. Kolejne nowe wyzwanie przede mną, ale też ciężka praca oraz niezaprzeczalnie duża odpowiedzialność. Myślę jednak, że podołam – tak nowy wiceszef rolnictwa skomentował na swojej stronie internetowej nominację.

Bartosik urodził 1968 roku w Turku. Jest absolwentem Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach. Prowadzi gospodarstwo rolne w Kowalach Pańskich w powiecie tureckim. Ukończył politologię na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wiceminister Gembicka pełnomocnikiem rządu


Nominacja Bartosika to już druga zmiana w kierownictwie resortu w ciągu kilku dni. W ubiegłym tygodniu na stanowisko wiceministra rolnictwa powołano też Annę Gembicką, która zastąpiła Jana Białkowskiego. To nie jedyna jej funkcja – wczoraj została pełnomocnikiem rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych.


Od lewej część nowego kierownictwa resortu rolnictwa: minister Grzegorz Puda, wiceminister Ryszard Bartosik i wiceminister Anna Gembicka

Do zadań pełnomocnika należy m.in. monitorowanie prac administracji rządowej, które służą popularyzacji i ułatwieniu realizacji lokalnych inicjatyw społecznych; współpraca z organami administracji rządowej i jednostkami samorządu terytorialnego; inicjowanie działań mających na celu popularyzację i promocję lokalnych inicjatyw społecznych w administracji publicznej.

Pełnomocnik ma też opiniować projekty dokumentów programowych w zakresie lokalnych inicjatyw społecznych; prowadzić dialog między administracją rządową a partnerami społeczno-gospodarczymi i organizacjami pozarządowymi dot. lokalnych inicjatyw społecznych.

Anna Gembicka, jako wiceminister funduszy regionalnych, też była pełnomocnikiem rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych.

Nowa p.o. dyrektora KOWR


Zmian dokonano także na stanowisku dyrektora KOWR. Dotychczasowego szefa ośrodka, Grzegorza Piętę zastąpiła Małgorzata Gośniowska-Kola. Od ponad 1,5 roku pełniła obowiązki zastępcy dyrektora generalnego KOWR, nadzorując pion finansowo-administracyjny. 


Gośniowska-Kola ukończyła studia na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest współzałożycielką i Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Huta Pieniacka.

Nowego prezesa ma także ARiMR. 20 października została nim Halina Szymańska, była szefowa Kancelarii Prezydenta. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

ksz, fot. MRiRW


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)