Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Nowe zasady ubezpieczeń upraw i zwierząt od 2017 roku

Obrazek

Sejm uchwalił nowe zasady ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich. Już w przyszłym roku na ten cel rząd przeznaczy 917 mln zł. Zła informacja jest taka, że w tym roku nie będzie już dodatkowych pieniędzy na ubezpieczenie ozimin.

17 listopada 2016, 09:31

– Klimat się zmienia dlatego szkody z tytułu klęsk żywiołowych będą coraz większe. Dlatego ten rząd w swoim autorskim budżecie w roku 2017 zaproponował pakiet ubezpieczeń zwiększa prawie 5-krotnie pieniądze z budżetu państwa na ubezpieczenia rolnicze – zachwalał w Sejmie projekt wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski. 

Rolnik zapłaci 35%

Zgodnie z projektem ustawy dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych będą stosowane w przypadku zawarcia przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia zawierającej pakiet rodzajów ryzyka, w przypadku określenia przez zakłady ubezpieczeń stawki taryfowej nieprzekraczającej 9% sumy ubezpieczenia. W przypadku upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI stawka taryfowa będzie mogła zostać określona w wyższej wysokości, tj. odpowiednio 12% i 15% sumy ubezpieczenia tych upraw.

W projekcie zaproponowane są stawki dopłat do wysokości 65% składki, a więc 35% pokrywałby rolnik. Pod warunkiem, że wyżej przedstawione maksymalne stawki sumy ubezpieczenia nie będą przekroczone.

– Powszechność ubezpieczeń może doprowadzić do tego, że będziemy ubezpieczać od 7 do 8 mln ha. To byłby naprawdę dobry wskaźnik, który dawałby większe zabezpieczenie dla polskich rolników – powiedział wiceminister Babalski.

W tym roku pieniędzy już nie będzie

Posłowie opozycji podczas prac parlamentarnych wielokrotnie zwracali uwagę, że rząd powinien zająć się w pierwszej kolejności zapewnieniem funduszy na dopłaty do tegorocznych polis. Te bowiem bardzo szybko się skończyły. W efekcie rolnicy nie mogą skorzystać z rządowych dopłat, a jedynie kupić drogie polisy komercyjne.

– Na przezimowanie pieniędzy, niestety, zabrakło. Przewidując, że może być jeszcze gorzej zwiększamy kwotę w budżecie Państwa na rok 2017 r. – odpowiedział wiceminister Babalski.  wk

Fot. SierszeńskaNewsletter rynkowy

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)