Nowości w VAT niosą wiele wątpliwości dla rolników

Nowości w VAT niosą wiele wątpliwości dla rolników

Uszczelnianie przez rząd systemu podatkowego VAT powoduje, że rykoszetem „oberwą” także mali podatnicy VAT, w tym rolnicy.

r e k l a m a

Dziś w Brzozie k. Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie) zakończyliśmy jesienną turę warsztatów VAT. W tym tygodniu byliśmy wcześniej w Płońsku (woj. mazowieckie) i Łomży (woj. podlaskie). Następna tura spotkań już w lutym 2018 r. w rejonie Opolszczyzny i południowej Wielkopolski.
Co najbardziej interesowało rolników? Były to przede wszystkim nowości w zakresie VAT, wchodzące od stycznia 2018 r. Są to m.in.:
  • obowiązek składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K nie papierowo, a w wersji elektronicznej;
  • split payment – pojawia się obowiązek rozdzielnia kwoty brutto na kwotę netto i sam czysty VAT. Każda z kwot jest wpłacana na odrębne konta. Regulacja wchodzi od 1 kwietnia 2018 r. Dla osób będących podatnikami czynnikami VAT i posiadającymi konta bankowe firmowe, banki będą musiały założyć subkonta, na które przelewany będzie VAT;
  • Jednolity Polik Kontrolny – podatnicy VAT będą zobowiązani prowadzić ewidencję nabyć i ewidencję sprzedaży w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Obowiązek ten wynika z koniecznością przesyłania danych z tych ewidencji w formie jednolitego pliku kontrolnego (JPK), którym może być np. Excel lub Word;
  • od 1 lipca 2018 r. na żądanie fiskusa podatnik będzie musiał przesyłać plik JPK-Magazyn, JPK-Księga itp.;
  • wykup gruntów i wywłaszczenia pod inwestycje drogowo-gazowe a opodatkowanie VAT;
  • rejestracja kasy fiskalnej;
  • śmierć właściciela gospodarstwa a przejęcie obowiązków przez jego współmałżonka;
  • ile NIP może znajdować się w gospodarstwie rolnym?;
  • czy wykonywanie usług jest działalnością rolniczą – w zależności od interpretacji dla ustawy o podatku dochodowym i podatku VAT?

Prelegentem na warsztatach VAT był Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT. Spotkanie moderował dr Piotr Łuczak, z-ca red. nacz. top agrar Polska. 

Szeroko o VAT i o tym, jak dać sobie radę z nowymi przepisami fiskalnymi piszemy na bieżąco w naszym kwartalniku „top agroszef Premium” KLIKNIJ TUTAJ.

Przyjmujemy zgłoszenia na warsztaty VAT w lutym 2018 r. Zaczynamy o 10.00, czas szkolenia z przerwą na ciepły posiłek do 15.00. Rejestracja online (KLIKNIJ TUTAJ), lub tuż przed wejściem na salę.

ZAPRASZAMY!

Opr. pł
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii