Obowiązek zapłaty korekty ciąży na nabywcy

Czy spóźnienie z deklaracją VAT może skutkować sankcjami dla gospodarstwa i następcy? Nasz Czytelnik pyta: „Przekazaliśmy gospodarstwo synowi, który do tej pory nie był rolnikiem. Dwa tygodnie później syn złożył deklarację VAT-R i od 1 maja br. stał się podatnikiem czynnym. Czy to opóźnienie nie spowoduje, że będziemy potraktowani przez US jako podatnicy zaprzestający wykonywania działalności gospodarczej?”
Zakładamy, że doszło do przekazania całego gospodarstwa, jako zorganizowanej całości, a taka transakcja jest całkowicie poza opodatkowaniem VAT, na podstawie art. 6 ust. 1 Ustawy. Pozostaje więc problem ewentualnych obowiązków darczyńców i nabywcy gospodarstwa.
Z formalnego punktu widzenia – zaznacza Roman Włodarz, nasz podatkowy ekspert – w omawianym przypadku doszło do przekazania gospodarstwa czynnego podatnika VAT rolnikowi ryczałtowemu, ponieważ w momencie przekazania gospodarstwa nabywca nie był czynnym podatnikiem VAT i nie złożył deklaracji VAT-R.
W takich przypadkach ma zastosowanie art. 91 ust. 7 Ustawy, który nakazuje dokonać korekty VAT za środki trwałe, przekazane nabywcy gospodarstwa, w stosunku do których przysługiwało prawo odliczenia VAT. Obowiązek zapłaty korekty ciąży w takim przypadku na nabywcy gospodarstwa, a nie na darczyńcy. Jedynym obowiązkiem darczyńcy będzie niezwłoczne złożenie do US deklaracji VAT-Z. Jeśli nabywca „od razu” jest czynnym podatnikiem VAT, nie powstaje obowiązek korekty VAT, ponieważ czynności opodatkowane są kontynuowane. Jednak w omawianym przypadku fiskus może uznać, że nie doszło do owej kontynuacji, ponieważ przez co najmniej kilkanaście dni nabywca miał status rolnika ryczałtowego, a więc jednak powstał obowiązek korekty.
Podatnik czynny zobowiązany jest złożyć zgłoszenie w ostatnim dniu wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu VAT, w tym przypadku w dniu przekazania gospodarstwa. Jeśli takiego zgłoszenia nie złożył, a ponadto wystawiał faktury VAT, nie będąc już posiadaczem towarów, naraża się na odpowiedzialność karno-skarbową. Ponieważ ewentualna zapłata korekty będzie „wisieć” nad nabywcą przez 5 letni okres przedawnienia, należy wystąpić w tej sprawie o interpretację indywidualną do fiskusa.
pł
Fot. Sierszeńska
WIęcej o VAT w rolnctwie przeczytasz w specjalnym dodatku "top agroszef Premium"
Kliknij i zaprenumeruj!