StoryEditor

Obszary objęte suszą: Wielkopolska i Kujawy w czołówce

IUNG-PIB w Puławach, który opracowuje wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (3064 gmin, z uwzględnieniem odrębnie miast i gmin wiejskich) oraz w oparciu o kategorie gleb, przygotował informację o stanie zagrożenia suszą rolniczą.
05.07.2015., 09:07h

Według instytutu zagrożenie suszą rolniczą jest następujące:

  1. W drugim okresie raportowania, tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2015 roku, stwierdzono na powierzchni 9,5 % gruntów ornych w 971 gminach (31,7% gmin Polski), skupionych w 11 województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, pomorskim, mazowieckim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i śląskim. W okresie tym zagrożenie suszą rolniczą notowane jest wśród upraw: krzewów owocowych, zbóż jarych, zbóż ozimych i truskawek.
  2. W trzecim okresie raportowania tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2015 roku, suszę stwierdzono na obszarze Polski w 7 województwach, przy czym w okresie tym zagrożenie suszą rolniczą notowane jest wśród upraw: zbóż jarych i roślin strączkowych Susza dla zbóż jarych występuje w siedmiu województwach Polski w 412 gminach (13,4 gmin kraju) na 3,2 % gruntów ornych.
  3. W czwartym okresie raportowania tj. od 1 maja do 30 czerwca 2015 roku, stwierdza się  zagrożenie suszą rolniczą wśród upraw: zbóż jarych i roślin strączkowych

Największe zagrożenie suszą w Polsce występuje dla zbóż jarych. Susza dla zbóż jarych występuje w czterech województwach Polski w 206 gminach (6,7% gmin kraju) na 2,0 % gruntów ornych, jak niżej.
Zagrożenie suszą rolniczą dla upraw roślin strączkowych występuje w 13 gminach Polski (w 0,4% gmin kraju) na 0,04 % gruntów ornych.

Z Informacji uzyskanych z województw na obszarze których występuje susza wynika, iż według stanu na 25 czerwca br.:

  • w województwach: warmińsko-mazurskim, wielkopolskim oraz kujawsko pomorskim zostały już powołane przez wojewodów komisje i rozpoczęły szacowania strat w gospodarstwach rolnych wynikających z wystąpienia suszy, natomiast w łódzkim powołane zostały komisje jeszcze nie rozpoczęto szacowania szkód;
  • w województwach podlaskim, dolnośląskim i pomorskim – dotychczas do wojewody nie zgłoszono wystąpienia szkód spowodowanych suszą i nie zostały powołane komisje do oszacowania szkód;
  • w województwach lubuskim, opolskim, śląskim i mazowieckim – trwają prace nad powołaniem komisji.

Wysokość strat w uprawach rolnych będzie znana po ich oszacowaniu przez komisje powołane przez wojewodów.    oprac. bcz

Źródło: MRiRW

Więcej o suszy w Polsce także w lipcowym numerze "top agrar Polska".

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 03:57