Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Jaka jest odpowiedzialność małżonka za długi w gospodarstwie rolnym?

Brat nabył gospodarstwo przed ślubem, które teraz poważnie zadłużył. Czy jego żonie przysługuje jakieś prawo do tego gospodarstwa? Czy ona odpowie za długi obciążające gospodarstwo?

adw. Mikołaj Pomin16 lipca 2020, 08:44

Jeżeli w trakcie małżeństwa małżonkowie nie wnieśli gospodarstwa do majątku wspólnego, stanowi on majątek osobisty męża. W razie rozwodu czy podziału majątku żonie nie przysługuje prawo do udziału w tym gospodarstwie. Może jednak żądać rozliczenia, jeśli ze środków majątku wspólnego dokonali nakładów na majątek osobisty męża, np. wyremontowali lub wybudowali jakiś budynek.


Co do długów obciążających gospodarstwo, z pytania nie wynika, czy są to długi zaciągnięte wyłącznie przez męża, czy też przez męża i żonę. W pierwszym przypadku żona nie będzie odpowiadała za jego długi, a wierzyciel będzie mógł jedynie dochodzić spłaty długu od męża z jego majątku. Gdyby jednak żona wyraziła zgodę na jego zaciągniecie, wierzyciel mógłby żądać zaspokojenia długu zarówno z gospodarstwa męża, jak i majątku wspólnego. Dług mógłby być dodatkowo egzekwowany z majątku osobistego żony, gdyby ona wraz z mężem go zaciągnęła.


adw. Mikołaj PominPicture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)