Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Ofensywa Kukiz'15 trwa

Obrazek

Czy Izby Rolnicze będą musiały podzielić się swoją dotacją z innymi organizacjami i związkami zawodowymi w rolnictwie? Taką propozycję złożył dzisiaj w Sejmie klub Kukiz’15. Zmiany mają dotyczyć również sposoby wyboru władz samorządu rolniczego, który zdaniem polityków Kukiz’15 jest „zawłaszczony przez PSL”. 

Bartłomiej Czekała5 maja 2016, 23:27

Ruch Kukiz’15 już na wczorajszej konferencji w Sejmie zapowiadał inicjatywy ustawodawcze dotyczące rolnictwa. Pierwsze szczegóły poznaliśmy już dzisiaj. Jak powiedział Jarosław Sachajko przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i jednocześnie poseł Kukiz’15, jej celem jest wprowadzenie nowych przejrzystych zasad wyboru członków Izb Rolniczych oraz innego sposobu pozyskiwania środków na Izby.

Zdaniem posła Norberta Kaczmarczyka takie zmiany są konieczne ponieważ rolnicy nie mają swoich przedstawicieli w Izbach Rolniczych, które jest zawłaszczony przez PSL. Uzasadnił to swoimi doświadczenia, gdy dostał się do władz powiatowych Izby w regionie małopolskim.

– Półtora roku temu zrobiliśmy kampanie wyborczą i udało się wprowadzić do struktur dwie osoby, a mnie udało się uzyskać mandat radnego powiatowego. Jednak już na pierwszym spotkaniu okazało się, że osoba, która zdobyła 5 głosów w wyborach do Małopolskiej Izby Rolniczej, działacz z nadania partyjnego PSL-u, został przewodniczącym powiatowych struktur. Chcielibyśmy oddać tą władze w samorządzie rolnikom – powiedział Norbert Kaczmarczyk.

Dlatego Kukiz’15 proponuje, aby wybory do Izb Rolniczych odbywały się już na najniższym możliwym poziomie, czyli w sołectwach.

Zdaniem posła Sachajki potrzebna jest także zmiana filozofii finansowania samorządu rolniczego. Obecnie każdy rolnik automatycznie przekazuje 2% ze swojego podatku rolnego na działalność Izb Rolniczych.

– Taki system nie zmusza Izb do reprezentowania rolników i robienia czegokolwiek, bo pieniądze raz większe, raz mniejsze, ale zawsze są. W naszym rozwiązaniu Izby Rolnicze dostałyby tylko 1% podatku rolnego. A drugi 1% byłby już w rękach rolników. I to oni mogliby decydować co zrobić z tym 1%. Czy te pieniądze mają iść dalej na Izby Rolnicze, czy na inne organizacje lub związki zawodowe rolników – tłumaczył poseł Jarosław Sachajko.

W najbliższym czasie klub Kukiz’15 będzie składał kolejne inicjatyw ustawodawcze dotyczące rolnictwa.

W ostatnich wyborach do Izb Rolniczych wzięło udział ok. 140 tys. osób na 5 mln uprawnionych, czyli 4,34%.   wkPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)