Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ogromne pożary na Południu Europy. Tysiące hektarów w płomieniach

Obrazek

Okazuje się, że nie tylko my mamy problem z nadmierną suszą. Ogromne pożary lasów i pól uprawnych pustoszą obecnie Południe Europy. 

Dominika Mulak2 sierpnia 2021, 15:23
Jedne z największych pożarów mają miejsce na włoskiej wyspie - Sardynii. Spłonęło tam łącznie już ok. 20 tys. ha ziemi. Przewodniczący regionu, Christian Solinas, podsumował to co się dzieje jako „najstraszniejszą klęskę żywiołową, jaka kiedykolwiek wydarzyła się na Sardynii" i ogłosił stan wyjątkowy dla całej wyspy. Zażądał również, aby część środków przeznaczonych na odbudowę po pandemii koronawirusa została wykorzystana na zasadzenie na zniszczonych przez ogień obszarach leśnych nowych drzew. Prawdopodobnie przyczyną powstania pożaru była gorąca i wietrzna pogoda, chociaż według doniesień lokalnych mediów, istnieją również przesłanki wskazujące na podpalenie. Co więcej, o szybkie rozprzestrzenianie się pożarów obwinia się rolników. Niestety pola i lasy w tamtej części są w dużej mierze zaniedbane. 

Oprócz Włoch, również w Hiszpanii, Francji, Turcji i Grecji odnotowano rozległe, niebezpieczne pożary. W Hiszpanii pożary odnotowano zarówno na południu kraju w okolicach Huelvy, jak i dalej na północ w okolicach Albacete. Jak donoszą krajowe media, najtrudniejsza sytuacja panowała na zachód od Barcelony. Tam pożar chwilowo wymknął się spod kontroli i ostatecznie zniszczył 1700 hektarów. Rząd Katalonii poinformował, że do tej pory w tym roku w regionie wystąpiły 392 większe i mniejsze pożary, czyli znacznie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W Turcji potężne pożary szalały głównie wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, w Grecji m.in. w okolicach Aten, a we Francji w okolicach miasta Carcassonne na południu kraju.
Źródło: AgE
Fot. Twitter


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)