StoryEditor

Opinia o votum nieufności

Zgodnie z oczekiwaniami, sejmowa komisja rolnictwa negatywnie zaopiniowała wniosek Polskiego Stronnictwa Ludowego o odwołanie ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Za wnioskiem opowiedziało się tylko trzech posłów. Teraz czeka nas debata i głosowanie podczas posiedzenia plenarnego.
26.09.2017., 21:09h
Poseł wnioskodawca Mirosław Maliszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego przypomniał jakie zarzuty jego partia stawia pod adresem Krzysztofa Jurgiela. Powiedział, że wiele aspektów podnoszonych wcześniej zyskało dodatkowe uzasadnienie: zwłaszcza ASF i kwestie wieku emerytalnego.
Omówienia wymaga też sytuacja na rynkach rolnych i zasady sprzedaży ziemi. W agencjach trwa chaos organizacyjny i wciąż brak pomocy dla poszkodowanych przez klęski rolnicze. Wadliwie działa systemu ubezpieczeń. Także kwestie międzynarodowe CETA i preferencje dla Ukrainy pogarszają sytuację polskich rolników. Działania wobec UE w kontekście przyszłej polityki są niewystarczające, ocenił poseł i zapowiedział rozwinięcie wniosków w jutrzejszej debacie.

Minister Jurgiel swoje wystąpienie zaczął od uwagi ogólnej.
- PSL cały czas podnosi zarzut, że nie mamy programu. Ale my mamy Program Rolny od 2014 r. Natomiast ja nie zauważyłem, aby taki program miało Polskie Stronnictwo Ludowe. Co więcej taki program na 4 lata naszych rządów przedstawiłem na początku kadencji - powiedział Krzysztof Jurgiel. 

Następnie minister Jurgiel odrzucił zarzuty dotyczące podniesienia wieku emerytalnego rolników przypominając, że to koalicja PSL-PO zdecydowała się na taki krok w stosunku do całego społeczeństwa.  Zapewnił, że nie ma mowy o likwidacji KRUS oraz wyjaśnił dlaczego niezbędna była ustawa, która zatrzymała sprzedaż ziemi rolnej.
- To koalicja PO-PSL nie potrafiła zatrzymać przez 8 lat wykupu ziemie przez tzw. słupy – tłumaczył Jurgiel. Jego zdaniem dzięki nowym przepisom nastąpiło ustabilizowanie cen gruntów rolnych. 
- Zarzuty dotyczące niesprawności systemu informatycznego nie znajdują potwierdzenia w faktach – w ten sposób minister Jurgiel odniósł się do obaw co do terminowej wypłaty dopłat bezpośrednich. Przypomniał, że system informatyczny  jest budowany przyrostowo i pełną funkcjonalność uzyskuje na samym końcu. Zwrócił uwagę, że rok temu rolnicy otrzymali po raz pierwszy w historii 70% zaliczki dopłat bezpośrednich.  W tym roku ma być podobnie
Powiedział również, że afrykański pomór świń nie zna granic i jest to problemem ogólnoeuropejski. Wyliczył następnie wszystkie działania, których celem jest zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa (bioasekuracja i odstrzał dzików).  Pochwalił się wzrostem wydatków na zwalczanie ASF i grypy ptaków. 

W przypadku zarzuty dotyczącego nieskuteczności systemu ubezpieczeń rolnych zauważył, że obecnie mamy 20% umów ubezpieczeniowych więcej, a obszar objęty ochroną wzrósł o 30%. 
Ostatecznie sejmowa komisja rolnictwa negatywnie zaopiniowała wniosek o udzielnie votum nieufności dla Krzysztofa Jurgiela. Za było zaledwie trzech posłów. Przeciwko 13. Nikt się nie wstrzymał. Jutro nad sprawą pochyli się cały parlament. Początek dyskusji o godzinie. 10.00. Sejm wyraża wotum nieufności wobec ministra większością minimum 231 posłów.
wk
fot.MRiRW
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 19:44