Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Opóźnienie w dopłatach do materiału siewnego. Dlaczego ARiMR zwleka z wypłatami?

Obrazek

W styczniu powinna ruszyć wypłata dopłat należących się rolnikom za materiał siewny. Pieniądze nie trafiły jeszcze na konta zainteresowanych, mimo że wnioski składane były na przełomie maja i czerwca 2022 roku. Dlaczego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwleka z wypłatami?

wk18 stycznia 2023, 15:20

Poseł Stefan Krajewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego z pytaniem w sprawie terminu wypłat środków finansowych z tytułu zużytego do siewu oraz sadzenia materiału siewnego zwrócił się do MRiRW.

- Wielu rolników spełniających określone wymagania złożyło wnioski o przyznanie tych środków w terminie, jednak wciąż nie otrzymali ich oni. Wiele osób zastanawia się nad powodem, dla którego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwlekają z wypłatami – napisał do MRiRW poseł S. Krajewski.

Problem z wypłatami dopłat wynikają z limitów pomocy de minimis?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi przypomniało między innymi o istniejących unijnych przepisach, w których określony został limit skumulowanej pomocy de minimis w rolnictwie obejmujący 3 kolejne lata podatkowe.
Dla Polski taki limit został określony na poziomie 295 932 125 euro i przeliczany jest rok rocznie. Dlatego też, jeżeli przysługujący limit w danym roku kalendarzowym został wyczerpany, część przysługującego w trzyleciu limitu, dostępna będzie dopiero z początkiem kolejnego roku kalendarzowego.

Polska limity wykorzystała, kiedy uruchomione zostaną kolejne wypłaty?

- W 2022 r. przysługujący Polsce limit został wyczerpany przed końcem roku. W związku z powyższym w 2022 r. niemożliwe było udzielanie dopłat do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny, lub kwalifikowany. Dopłaty na wnioski złożone w 2022 r. będą udzielane w 2023 r. Wydawanie decyzji administracyjnych i wypłata dopłat rozpocznie się niezwłocznie po przeliczeniu przysługującego Polsce limitu pomocy de minimis w sektorze rolnym i otrzymaniu przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa środków na te dopłaty w ramach dotacji celowej przekazanej na ten cel do ARiMR- napisał wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski, który zapewnił, że uruchomienie dotacji nastąpi w drugiej połowie stycznia.

wk
fot. envato.elements


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)