Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ósme ognisko ptasiej grypy potwierdzone w Małopolsce

Obrazek

Kolejne trzy ogniska ptasiej grypy w Polsce. Służby weterynaryjne alarmują: sprawa jest poważna!

21 grudnia 2016, 09:57

We wtorek 20 grudnia, w godzinach popołudniowych, Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie szóstego i siódmego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w dwóch gospodarstwach w gminie Deszczno (powiat gorzowski, woj. lubuskie). Utrzymywano w nich 6600 i 11 tys. indyków.

Ptasia grypa w małopolskim
Tego samego dnia wieczorem potwierdzono ósme ognisko grypy H5N8 w województwie małopolskim, w gminie Książ Wielki (powiat miechowski). Gospodarstwo liczyło około 20 sztuk kur i indyków.

Służby weterynaryjne wdrażają odpowiednie procedury zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków. Jednak to przede wszystkim od hodowców i osób związanych z utrzymywaniem ptaków zależy, jak sytuacja się rozwinie.

Co robić?
W związku z tym GLW apeluje o zachowanie szczególnych środków ostrożności nie tylko w zamkniętych fermach wielkotowarowych, ale również w przydomowych kurnikach, w stadach utrzymywanych na własne potrzeby. Kluczowymi elementami bioasekuracji są w tym przypadku:

  • Pozostawienie drobiu w budynkach inwentarskich, ograniczenie a nawet rezygnacja z wybiegów;
  • Upewnienie się, że pasza i budynki są zabezpieczone przed dzikim ptactwem;
  • Rezygnacja z karmienia i pojenia zwierząt na zewnątrz budynków, w których są utrzymywane;
  • Wykonywanie wszystkich zabiegów w kurniku w przeznaczonej do tego odzieży i obuwiu ochronnym;
  • Stosowanie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do budynków.

Objawy ptasiej grypy
Razem z Głównym Lekarzem Weterynarii apelujemy do Państwa, aby zgłaszać wszelkie podejrzenia wystąpienia ptasiej grypy do odpowiednich osób i instytucji (lekarze weterynarii, władze gmin i miast). Pozwoli to na szybką reakcję służb, aby zwalczyć chorobę i zapobiec szybkiemu jej rozprzestrzenianiu, szczególnie, kiedy zaobserwują się objawy takie jak:

  • Padnięcia ptaków;
  • Spadek w produkcji jaj;
  • Spadek przyjęcia paszy lub wody;
  • Drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.

 Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)