Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ostra krytyka noweli ustawy i holdingu spożywczego w Sejmie

Obrazek

Sejm przyjął ustawę, która ma umożliwić przekazywanie akcji i udziałów przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Ma to ostatecznie doprowadzić do powstania Narodowego Holdingu Spożywczego. Opozycja przypomina, że trwa to już 6 lat.

wk18 listopada 2021, 09:03

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa jest bardzo krótki, gdyż w praktyce zawiera jeden przepis. Mówi on, że w przypadku gdy jest to niezbędne dla realizacji polityki gospodarczej państwa, w tym ochrony interesów Skarbu Państwa, na wniosek ministra aktywów państwowych Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, za zgodą ministra rolnictwa, przekazuje ministrowi aktywów państwowych wykonywanie praw z akcji lub udziałów, które stają się w ten sposób mieniem Skarbu Państwa nie wchodzącym w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

- Ta ustawa jest bardzo ważną ustawą, jest bardzo dużym krokiem, milowym krokiem w tworzeniu holdingu. Holdingu, który jest oczekiwany przez rolników, holdingu, który ma pomóc w całym łańcuchu spożywczym, holdingu, który ma być akumulatorem, jeżeli chodzi o ceny. Bo wiemy o tym, że bardzo często w tej chwili przez to, że przetwórstwo, jak również pośrednictwo w Polsce jest przede wszystkim w rękach wielkich koncernów prywatnych, przede wszystkim koncernów zagranicznych – mówił w Sejmie poseł sprawozdawca Robert Telus.

Ostra krytyka opozycji

Z kolei opozycja przypomniała niekończącą się historię „niepowstania” narodowego holdingu, który był obiecywany jeszcze przez ministra Krzysztofa Jurgiela w 2015 r. Skrytykowano także samą koncepcję przenoszenia akcji i udziałów. - Udział najlepszych spółek nadzorowanych przez KOWR przejmie holding, za to KOWR dostanie część akcji holdingu. Tylko że z chwilą objęcia udziałów spółek przez holding państwo traci całkowitą kontrolę nad ogromnym majątkiem Polaków. Ta ustawa to prosta droga do wyprowadzenia majątku, który trafi pod zarząd tłustych kotów politycznych – mówiła w Sejmie posłanka Dorota Niedziela z Platformy Obywatelskiej, która przypomniała nieudane interwencje na rynku owoców miękkich (Eskimos) oraz mleka (Bielmlek).

W podobnym tonie wypowiadały się pozostałe kluby opozycyjne. - Prawo i Sprawiedliwość ma wiele ikonicznych osiągnieć. Miliony samochodów elektrycznych, budowa promów przez stocznię w Szczecinie, elektrownia węglowa w Ostrołęce. Wszystkie te wielkie inwestycje łączy jedna cecha: nigdy nie zostały zrealizowane – mówił poseł Marcin Kulasek z Lewicy, który wyraził wątpliwość czy rządowi uda się zrealizować obietnice stworzenie holdingu.

Polskie Stronnictwo Ludowe zwróciło uwagę, że narodowy holding powinien powstać już dawno. - To przejęcie chociażby Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek za długi wobec Skarbu Państwa. To już powinien być zakład, spółka holdingu spożywczego. Powinno to działać, a dzisiaj spłonęło, prezes, wasz senator dzisiaj jest w areszcie, ale to nie zmienia faktu, że zakład niszczeje. Przyjdzie zima, wszystko padnie. Tak wspieracie. Po drodze padł Ozorków, padł Rypin. Przecież to wszystko już dzisiaj mogło być w holdingu – mówił poseł Stefan Krajewski z PSL.

Riposta rządu

Przedstawiciel rządu zaprzeczył, że państwu grozi utrata kontroli nad holdingiem. Przypomniał, że jego główny podmiot czyli Krajowa Spółka Cukrowa w 79,69% akcji jest w posiadaniu Skarbu Państwa, a 20,31% akcji jest w rękach obecnych i byłych  pracowników oraz plantatorów buraków cukrowych. - Państwo doskonale wiedzą, po co ten holding pojawi się na rynku któregoś, mam nadzieję, że już bliskiego dnia. Pojawi się jako interwent, i to zwycięski interwent, na rzecz polskiego rolnictwa i polskich rolników. Z kim się zmierzy? Zmierzy się z obcym kapitałem, z właścicielami wielkich przetwórni, takimi, którzy od lat 90. przechwycili sprzedawane za bezcen poszczególne składniki polskiego państwowego majątku i rządzą nim do dzisiaj – przekonywał wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

Decyzja Sejmu

Ostatecznie za przyjęciem ustawy głosowało 266 posłów, 54 było przeciwnych (m.in. Lewica). A 118 wstrzymało się od głosu (m.in. Platforma Obywatelska).

W skład holdingu na oprócz Krajowej Spółki Cukrowej ma wejść szereg spółek hodowli roślin oraz zwierząt. W tym także Kombinat Rolny Kietrz. Nowy minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział, że Narodowy Holding Spożywczy ma powstać w pół roku.Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)