Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Pakt dla obszarów wiejskich a ochrona klimatu po 2020 roku

13.11.2017

Drukuj

Pakt dla obszarów wiejskich a ochrona klimatu po 2020 roku

Artykuł dostępny

Rozpoczęte dwa lata temu prace nad „Paktem dla obszarów wiejskich” zmierzają ku końcowi. Na początku grudnia dokument ma trafić na posiedzenie  Komitetu Koordynacyjnego ds. Polityki Rozwoju w Ministerstwie Rozwoju. Dokument jest bowiem częścią szerszej koncepcji, czyli „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” wicepremiera Morawieckiego.

r e k l a m a– „Pakt dla obszarów wiejskich” będzie przyjęty odrębny uchwałą Rady Ministrów. Poza częścią projektową pakt zawiera deklarację członków Rady Ministrów. Po raz pierwszy za rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich jest odpowiedzialny cały rząd – mówił w Sejmie Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa.

Pakt oparto na czterech filarach. Pierwszym z nich jest opłacalność produkcji rolnej. W drugim filarze znajdują się wszystkie projekty i planowane działania związane z jakością życia na obszarach wiejskich. Trzecim filar to rozwój pozarolniczych miejsc pracy na obszarach wiejskich i budowa aktywnego społeczeństwa. I wreszcie czwarty filar to sprawna administracja, gdzie zawarto zmiany instytucjonalne i organizacyjne w systemie zarządzania rozwojem obszarów wiejskich i rolnictwa.

– Pakt jest wdrażany jako dokument o charakterze porozumienia społecznego i politycznego. Pakt jest dokumentem integrującym w sposób całościowy działania systemowe, zmiany legislacyjne, instytucjonalne, programowe oraz inwestycyjne związane z zarządzaniem obszarami wiejskimi. Skupia zadania w jednym dokumencie – tłumaczył wiceminister Zarudzki. 

W krótkim terminie Pakt przewiduje m.in. inwestycje w infrastruktura techniczną, a szczególnie w:
  • infrastrukturę wodno‐kanalizacyjną,
  • sieci przesyłowe,
  • rozwój mikroinstalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii,
  • terminal zbożowy w Porcie Gdańskim,
  • Internet szerokopasmowy, 
  • drogi lokalne,
  • rozwój małej retencji,
  • rozwój małych elektrowni wodnych,
  • ochronę gruntów rolnych i leśnych.

W dłuższej perspektywie Pakt będzie zajmował się m.in. sprawami klimatycznymi. Rząd zdaje sobie sprawę, że Wspólna Polityka Rolna po 2020 r. może nakładać na rolników bardzo dużo nowych wymogów związanych z walką o ochronę klimatu.

– Chodzi o nowe technologie, chodzi o transfer wiedzy i informacji, chodzi o to, co będzie chroniło nam środowisko. Tutaj chodzi też o emisję azotanów. Długofalowe działania dotyczą podejmowania wszelkich prac związanych nie tylko z infrastrukturą, której nie da się zbudować w rok lub 2 lata, ale też z perspektywą zmian klimatu – mówił wiceminister Zarudzki, który jednocześnie zadeklarował:  – Jest zobowiązanie po stronie resortu, aby rolnicy nie pokrywali kosztów, nie byli obciążeni tą nową polityką związaną z nowymi technologiami, z emisją dwutlenku węgla, z emisją amoniaku, z nowymi inwestycjami, z emisją metanu, z ograniczaniem produkcji, żeby te koszty były jak najmniejsze.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Stabilnie, ale tanio

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii