Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Pani weterynarz i studentka weterynarii stawi się na komisji wojskowej

Obrazek

 

Wiele wykształconych kobiet w naszym kraju może się zdziwić, gdy otrzymają powołanie do wojska. Zwolnione będą kobiety, które sprawują opiekę nad dziećmi do 18 roku życia i osobami chorymi, lub gdy w gospodarstwie rolnym doszło do uszczerbku zdrowia gospodarza, który powoduje całkowitą niezdolność do pracy. Wśród grupy kobiet, które mogą otrzymać powołanie są lekarze weterynarii.

Dorota Kolasińska14 grudnia 2022, 13:10

Według planów Ministerstwa Obrony Narodowej w 2023 roku planowane jest wezwanie na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe w jednostkach w całym kraju ponad 200 tys. osób. Sprawdziliśmy dokładnie, czy rolnicy mogą być powołani do wojska, odpowiedzi udzieliło nam Ministerstwo Obrony Narodowej. 

Tymczasem w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Projektowany akt prawny określa grupę kobiet, która zostanie poddana obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz określa stanowiska służbowe lub funkcje, na których kobiety te będą mogły pełnić czynną służbę wojskową.

Lekarz weterynarii lub studentka

Rozporządzenie określa, że do kwalifikacji wojskowej zostaną wezwane kobiety które kończą studia lub naukę na kierunku: medycznym, weterynaryjnym, pielęgniarskim, psychologicznym, analityki medycznej, ratownictwa medycznego.

Rozporządzenie wskazuje również stanowiska służbowe i funkcje, na które kobiety będą mogły zostać wyznaczone w razie konieczności ich powołania do obligatoryjnych niezawodowych form służby wojskowej (w razie ich wprowadzenia).

Planowany termin przyjęcia przez Radę Ministrów to IV kwartał 2022 r., warto zaznaczyć, że trafił do wykazu prac 30 listopada. Z obowiązkowej służby wojskowej są zwolnione osoby, które ze względu na stan zdrowia są trwale niezdolne do tej służby. 

Podczas wojny cierpią nie tylko ludzie

Jak pokazała wojna na terenie Ukrainy celem ataków rakietowych były także gospodarstwa rolne. Straty wśród zwierząt gospodarskich są wysokie, często dlatego, że są uwięzione i nie mają szansy na ucieczkę. Jak pisaliśmy niedawno Ukraina podczas 9 miesięcy wojny straciła 1/5 zwierząt gospodarskich. 

Do ich leczenia lub dokonania eutanazji nawet w trakcie trwania wojny uprawnienia mają tylko lekarze weterynarii. 

prawo.pl/gov.pl

fot. MON/Ślubowanie klas mundurowych na Górze św. Anny


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)