Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Parlament żąda europejskiej autonomii w zakresie nawozów

Obrazek

Parlament Europejski wzywa Komisję do zapewnienia dostaw nawozów, podjęcia działań w celu obniżenia cen oraz zwiększenia strategicznej autonomii UE w zakresie nawozów.

Dominika Mulak22 lutego 2023, 13:46
W rezolucji przyjętej 16 lutego, posłowie wzywają do opracowania długoterminowej strategii UE w zakresie nawozów oraz długoterminowej strategii UE w zakresie składników odżywczych w glebie do czerwca 2023 roku. Zauważają, że rosyjski gaz, wykorzystywany do produkcji nawozów, przyczynia się do finansowania wojny w Ukrainie i dlatego wzywają do jak najszybszego udostępnienia wystarczających zasobów, aby położyć kres zależności od tego rosyjskiego surowca.

Jako środek krótkoterminowy, mający na celu zwiększenie dostępności nawozów dla rolników i ustabilizowanie cen, posłowie proponują wykorzystanie części budżetu rolnego 2023 na natychmiastową pomoc dla rolników oraz rozszerzenie tymczasowego zawieszenia ceł importowych na wszystkie nawozy mineralne oprócz tych pochodzących z Rosji i Białorusi. Posłowie wzywają również KE do przeanalizowania możliwości utworzenia mechanizmu wspólnych zakupów nawozów na poziomie UE oraz sposobów zmniejszenia logistycznych wąskich gardeł na rynku nawozów.

Musimy pilnie zabezpieczyć odpowiednie dostawy nawozów dla naszych rolników i potrzebujemy skuteczniejszych działań, aby obniżyć ich ceny. Nawozy są niezbędne dla bezpieczeństwa żywnościowego – powiedział Norbert Lins, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE.

Oprac. na podstawie www.topagrar.com
Fot. Parlament Europejski


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)