Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Partnerstwo branżowe na rzecz zwiększenia ilości biogazu w Europie

Obrazek

Komisja Europejska i liderzy przemysłu, zaangażowani w transformację zielonej energii, 28 września br. oficjalnie powołali Partnerstwo Przemysłowe Biometanu.

Dominika Mulak4 października 2022, 16:10
Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans i komisarz ds. energii Kadri Simson wraz z Harmenem Dekkerem, dyrektorem generalnym Europejskiego Stowarzyszenia Biogazu, oraz Ole Hvelplundem, dyrektorem generalnym Nature Energy, oficjalnie zainaugurowali 28 września br. Partnerstwo Przemysłowe Biometanu (BIP) poprzez symboliczne otwarcie gazociągu ze źródeł odnawialnych podczas Tygodnia Zrównoważonej Energii w Brukseli. 

To nowe partnerstwo publiczno-prywatne zostało zapowiedziane w planie REPowerEU i ma na celu wsparcie realizacji celu, jakim jest zwiększenie rocznej produkcji i wykorzystania biometanu do 35 mld metrów sześciennych do 2030 roku. Pozwoli to w opłacalny sposób zmniejszyć zależność Europy od gazu ziemnego z Rosji. Jednocześnie znacząco przyczyni się do powstania zintegrowanego systemu energetycznego o zerowym bilansie netto, dywersyfikując dochody rolników i zapewniając podejście cyrkularne. Według Komisji Europejskiej biometan jest najtańszym i najszybciej skalowalnym gazem odnawialnym obecnie dostępnym.

Mniejsza zależność od Rosji

– Europa ma ogromny potencjał w zakresie produkcji biometanu. Dzięki niemu możemy zastąpić gaz ziemny z Rosji gazem rodzimym, zrównoważonym i odnawialnym. Biometan stwarza również nowe możliwości gospodarcze na obszarach wiejskich. Partnerstwo przemysłowe na rzecz biometanu, które dziś uruchamiamy, będzie miało zasadnicze znaczenie dla zwiększenia produkcji i wykorzystania biometanu w całej UE – mówił podczas inauguracji Frans Timmermans wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Partnerstwo Przemysłowe Biometanu jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych stron, które chcą pracować na rzecz osiągnięcia celu, o którym wspomniano wyżej. Do udziału w partnerstwie zaprasza się wszystkie kraje UE, a także przedsiębiorstwa, stowarzyszenia przemysłowe, środowiska akademickie i organizacje społeczne.

Potrzeba inwestycji o wartości 70-80 mld euro

Przy okazji uruchomienia BIP Harmen Dekker, dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia Biogazu, podkreślił również, że sektor biometanu jest gotowy do osiągnięcia celu 35 mld m3, ale będzie to wymagało inwestycji na poziomie 70-80 mld euro. BIP będzie zatem odgrywał w Europie ważną rolę w napędzaniu wspólnych wysiłków na rzecz pokonywania barier dla inwestycji, produkcji i wykorzystania. 

Oprac. i fot. ec.europa.eu


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)