Pasze z GMO będzie można stosować do 2024 roku?

Pasze z GMO będzie można stosować do 2024 roku?

Niedługo do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy, która zezwala na skarmianie zwierząt paszami GMO na kolejne 5 lat. Obecne przepisy mówią, że zakaz ich stosowanie miałby wejść w życie już na początku przyszłego roku. Zdaniem rządu w tak krótkim czasie nie da się zastąpić argentyńskiej czy brazylijskiej śruty sojowej polskimi roślinami strączkowymi.

r e k l a m a

Przedstawiciele rządu podczas posiedzenia sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do spraw monitorowania programu zwiększenia wykorzystania polskiego białka roślinnego w paszach musieli przyznać, że wejście w życie zakazu stosowania pasz GMO 1 stycznia 2019 r. jest nierealne.

– No cóż, zbliża się termin zakazu stosowania pasz GMO w żywieniu zwierząt. Przesunięcie tego zakazu o dwa lata, a wszyscy wiedzą, ze strona rządowa postulowała, aby były to 4 lata, ten czas, który był potrzebny na znalezienie zastępczych wysoko białkowych materiałów paszowych okazuje się, że był zbyt krótki. Co nie znaczy, że my w tym czasie nie podejmowaliśmy intensywnych działań. Ale większość z nich jest w trakcie wykonywania. Nasz konkluzja jest taka, że ten czas dwuletni jest niewystarczający i będziemy optować za tym, aby zakaz został przesunięty o dłużej – mówiła w Sejmie Ewa Lech wiceminister rolnictwa.  

Dłużej, czyli na kolejne 5 lat do 2024 r. W tym czasie powinien się zakończyć rządowy program mający na celu zwiększenie wykorzystania polskich roślin białkowych w produkcji pasz dla zwierząt. Przemysł paszowy chwali rząd za realizację programu rozwoju upraw białka.

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii