Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Pesonen zadowolony z pomocy dla mleczarzy

Obrazek

Przyznaną przez Komisję Europejską pomoc finansową dla mleczarzy trzeba wdrażać jak najszybciej – uważają władze COPA/COGECA.

dr Piotr Łuczak6 września 2016, 12:38

W komunikacie prasowym z dnia 26 sierpnia 2016 r. COPA – Komitet Rolniczych Organizacji Związkowych i Główny Komitet Spółdzielczości Rolniczej COGECA wyraziły zadowolenie z zakończenia prac nad szczegółowymi zasadami odnoszącymi się do przyznanego w lipcu pakietu pomocy w wysokości 500 mln euro, który ma pomóc wyjść unijnym rolnikom, a w szczególności producentom mleka z trudnej sytuacji.

Pekka Pesonen, sekretarz generalny organizacji zaznaczył, że unijni producenci mleka zmagają się przede wszystkim z problemami związanymi z brakiem płynności finansowej spowodowanymi krytyczną sytuacją na rynku. Zwrócił uwagę na to, że ceny mleka są nawet o 40% niższe niż dwa lata temu, dlatego jego zdaniem bardzo ważne jest, aby wprowadzane systemy były funkcjonalne, a pieniądze trafiły do rolników jak najszybciej. Dodał, że producenci mleka bardzo liczą na wzrost cen, gdyż ceny nabiału zwyżkują. W związku z tą sytuacją w ubiegłym tygodniu odbyły się nawet protesty we Francji.

Sekretarz generalny COPA/COGECA zauważa również, że sytuacja unijnego rynku wieprzowiny nadal jest niestabilna, a sytuacja na rynku wołowiny także jest trudna i pogarsza się ze względu na ciągłą presję pod jaką znajduje się branża mleczarska. Dlatego w razie dalszego zaognienia się sytuacji na rynku wołowiny wymagana będzie szybka reakcja Komisji Europejskiej. Lipcowy pakiet obejmuje koperty krajowe w wysokości 350 mln euro, przyznane państwom członkowskim, a także ukierunkowane wsparcie dla producentów mleka i hodowców.

Pozytywnym elementem tego pakietu ratunkowego jest fakt, że zostaną wypłacone zaliczki na poczet płatności bezpośrednich w wysokości 70%, co pozwoli na krótkoterminowe złagodzenie problemów związanych z brakiem płynności finansowej. COPA/COGECA wysłały pismo do Komisji Europejskiej, w którym przedstawiły swoje postulaty. Wysłano także list do komisarza rolnictwa, Phila Hogana, w którym apeluje sę o podniesienie cen pomarańczy i pomidorów oraz o rozszerzenie wykazu produktów kwalifikujących się do tego typu pomocy.
Na podstawie FAMMU/FAPA opr. pł


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy