Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Pierwsza rzeźnia rolnicza na Dolnym Śląsku

Obrazek
Mimo wejścia w życie ułatwień w przepisach w lutym br. niewielu rolników zdecydowało się na otwarcie rolniczej rzeźni. W wielu regionach kraju brakuje takich obiektów, a bydło jest transportowane do ubojni zlokalizowanych kilkadziesiąt kilometrów dalej. Na rozpoczęcie biznesu zdecydował się śmiałek z woj. dolnośląskiego. Ciekawe czy przetrze szlaki? 
Dorota Kolasińska16 grudnia 2020, 17:48
Jak informuje wroclaw.tvp.pl we wsi Rudnica na Dolnym Śląsku pracę rozpoczęła pierwsza rzeźnia rolnicza założona przez rolnika Andrzeja Szczypka. Powstała z potrzeb własnych i okolicznych rolników. W pobliżu brakuje ubojni, a zwierzęta muszą jeździć kilkadziesiąt kilometrów. Rolnik chciał rozkręcić biznes oparty na surowcu pochodzącym z własnego gospodarstwa – wyrób wędlin. Przy takim dystansie od najbliższej rzeźni opłacalność uboju i transportu tuszy byłaby znikoma. 
– Nie mieliśmy gdzie zabijać własnego bydła, które hodujemy, żeby je wprowadzać na rynek. Musieliśmy dojeżdżać 80 km do najbliższej ubojni – mówi Szczypka. W związku z limitami ubojowymi w rzeźni można ubić w ciągu roku określoną liczbę zwierząt. 

Latem br. GIW poinformował top agrar Polska, że wówczas nie było jeszcze zarejestrowanej żadnej rzeźni rolniczej. Jest wielce prawdopodobne, że rzeźnia we wsi Rudnica jest nie tylko pierwszą na Dolnym Śląsku, ale pierwszą w Polsce. 

Główny Inspektorat Weterynarii w połowie br. roku przygotował poradnik dotyczący uruchomienia rzeźni rolniczych. Warto do niego zajrzeć i zapoznać się z wymaganiami. 

oprac. dkol na podst. wroclaw.tvp.pl/wetgiw.gov.pl
fot. poglądowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)