Reklama zniknie za 11 sekund

Plon okiem satelity

Obrazek

Wykorzystanie danych z satelitów obserwacyjnych w zarządzaniu uprawami na przykładzie gospodarstw z Opolszczyzny i woj. łódzkiego omawiamy w najnowszym wydaniu „top agroszef Premium”.

dr Piotr Łuczak24 grudnia 2015, 06:54

O tym, że z Kosmosu widać dokładnie stan biomasy na polach, pisaliśmy w wydaniach „top agrar Polska” w 2015 r. przy okazji szeroko komentowanego tematu suszy i jej wyceny. W najnowszym, styczniowym wydaniu kwartalnika „agroszef” przedstawiamy ciekawy wykres porównujący uprawy z okolic Łodzi i Opola. Wskaźniki na nim zamieszczone pokazują wielkości wskaźnika NDVI, czułego na ilość chlorofilu. Sięga on wartości bliskich jedności, gdy gleba jest pokryta fotosyntetyzującym łanem. Na podstawie tej obserwacji można było stworzyć mapę kompatybilną z komputerem pokładowym rozsiewacza. Efekt: możliwość zaoszczędzenia ponad tony nawozu poprzez zróżnicowanie dawki. Zapraszamy do zapoznania się z opisem w styczniowym numerze „top agroszefa”.

Przeczytasz w nim m.in. także o:

  • Artur Balazs – jako rolnik i jako polityk. Reportaż i wywiad.
  • Jak wykorzystać ulgę w VAT, gdy ktoś zalega nam z płatnością za towar?
  • Czy ubezpieczenia indeksowe będą sposobem na suszę?
  • W co inwestować nadwyżki finansowe?
  • Co robić, gdy woda przez inwestycje sąsiada spływa na naszą działkę?
  • I wiele innych ciekawych informacji.


Kwartalnik „top agroszef Premium” z dużym rabatem dla prenumeratorów „top agrar Polska”. Kliknij tutaj.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)