Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Pod Poznaniem szukano kupca na 100 ha ziemi – 15 mln zł od ręki wyłożyła archidiecezja

W Bolechowie pod Poznaniem rolnicza spółdzielnia szukała kupca na 100 hektarów gruntów rolnych. Ku zdziwieniu wszystkich szybko się znalazł. 15 mln zł od ręki wyłożyła poznańska archidiecezja. Dlaczego kościół zakupił tyle hektarów?

Dominika Mulak2 lutego 2021, 20:01

Bolechowo to niewielka wieś w gminie Czerwonak (woj. wielkopolskie), znana przede wszystkim z fabryki autobusów Solaris, które powstają tu już 25 lat. Teraz głośno zrobiło się o niej, bowiem okazało się, że 100 hektarów gruntów zostało wykupionych przez poznańską archidiecezję. W ich skład wchodzą także zabudowania, m.in. warsztaty samochodowe, myjnia, chlewnia, sala na 120 osób, budynek biurowo-magazynowy i place manewrowe.

Tereny wystawiono na sprzedaż za 15 mln zł, czyli 13,64 zł za m2. Mimo tak niskiej ceny, właściciele mogliby mieć problem ze zbyciem. Przypomnijmy bowiem, że od kilku lat grunty rolne może de facto kupować tylko rolnik albo jego rodzina. Ale także Kościół i pozostałe związki wyznaniowe. Prywatny przedsiębiorca takiej inwestycji dokonać nie może.


Dlaczego Kościół zakupił tyle hektarów?

Rzecznik poznańskiej kurii odpowiada, że Archidiecezja potrzebuje przestrzeni magazynowych, które są niezbędne dla działalności instytucji w celach religijnych, charytatywnych, oświatowych i kulturalnych.
– Archidiecezja Poznańska ani nie zamierza starać się o zmianę przeznaczenia wspomnianych gruntów rolnych na inwestycyjne, ani nie planuje odsprzedawać ich z zyskiem – dodaje ks. Maciej Szczepaniak.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał, źródło: tygodnik-rolniczy.pl
Zdjęcie: Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ